Kurumsal Web Tasarım Nasıl Olmalıdır

20 Aralık 2018 0 Yorum

Kaliteli bir kurumsal web tasarımının şirketlerin markalaşma ve marka bilinirliği konusunda başarı sağlamasına önemli bir katkısı olduğunu Kurumsal Web Tasarımın Faydaları” başlıklı yazımızda incelemiştik. Bu yazımızda ise kaliteli bir kurumsal web tasarımın sahip olması gereken özellikler üzerinde durarak bir web tasarıma kurumsallık kazandıran nitelikler hakkında fikir vermeye çalışacağız. Kullanıcının sitede daha kolay gezinmesini sağlayan bir nagivasyon, kullanıcıda pozitif olarak yansayacak renk ve tema seçimi, sitedeki içerikliğin bütünselliği gibi konuların hepsi, tutarlı bir tasarımın sahip olması gereken en genel özelliklerdendir. Şimdi bunları daha detaylı bir şekilde inceleyelim:

İçerik

Kurumsal bir web sitesindeki görsel ve yazılı içerikler firmanın amacına uygun içerikleri olması gerekmekle beraber, bu içerikler firmayı temsil edebiliyor olmalıdır. Bu içeriklerin SEO çalışmasıyla arama motorlarının kriterlerine göre optimize edilerek hazırlanması, firmanın daha çok ziyaretçiye ulaşmasını sağlar. Yazılı içeriklerin niteliği ve bu yazılara koyulacak başlık arama motorları için oldukça önem arz eder. Bunun dışında tutarlı bir tasarım için görsel içeriklerin de yazılı içeriklerle uyumlu olması gerekir. Yazılı içeriklerin de okunmasını zorlaştırmayacak bir zemin seçilmelidir. Bu içeriklerdeki bilgilerin kullanıcının ihtiyacını karşılayıp karşılayamadığı kontrol edilmeli ve içeriklerdeki bilgiler gerektiğinde güncellenmelidir.

Kullanım Kolaylığı

Kurumsal bir web sitesinin tasarımında kullanılan nagivasyon, yani site içi gezinme sistemi kullanıcıyı zorlamayacak netlikte olmalıdır. Site menüleri ve sitenin ara yüzü bu tutarlılıkta düzenlenmelidir. İçeriklerin kolay ulaşılabilir olması ve ara yüzün sade olması önemlidir, gereksiz karışıklıktan kaçınılmalıdır. Eğer firmanın ticari bir firmaysa sahip olduğu kurumsal web sitesinde ürünler kullanıcılar tarafından kolay ulaşılabilir olmalı ve kullanıcıların ürünleri kolayca satın alabilecekleri bir sistem kurulmalıdır. Site kullanıcı dostu bir yazılıma sahip olmalıdır.

Görünüm

Kaliteli bir tasarım elbette görüldüğü anda görselliğiyle kendini belli etmeli. Kurumsal web tasarımda site için seçilecek renkler firmanın tarzını yansıtabilir, firmayı temsil edebilir renklerden seçilmelidir. Bu renklerin kullanıcıda pozitif bir etki uyandırması gerekliliğine dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanılan görseller profesyonel olmalı ve bütünsel bir tasarım için sitedeki hakim renk firmanın görsel içerikleriyle ve firmanın logosuyla uyumlu olmalıdır. Sitede kullanılan yazı tipi ve yazıların boyutu gibi en ince detaylarına kadar bütün unsurların ahenk içinde olmasına özen gösterilmelidir.

Hız


Kullanıcının siteden sıkılmaması için sitenin açılma hızı, sayfalarının ve verilerinin yüklenme hızı oldukça önemlidir. Kurumsal web sitesi kurulurken sitenin hızlı çalışabilir olmasına önem verilmelidir.

SEO çalışması

SEO çalışmasının ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz “SEO Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Biz burada kısaca  SEO’nun kurumsal web siteleri için arzettiği öneme değinecek ve kurumsal bir web sitesi çalışması için SEO çalışmasının gerekliliğinden bahsedeceğiz. Kısaca SEO çalışması, bir web sitesinin arama motorları açısından optimize edilerek ilgili bir kelime aratıldığında sitenin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlar. Bu yüzden birbiriyle rekabet halinde olan firmalar için SEO  çalışması oldukça önemlidir. Rakiplerinden önde olmak isteyen firmalar kurumsal web siteleri için SEO çalışmasını göz ardı etmemelidirler.

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Günümüzde akıllı telefon kullanım oranını düşünüldüğünde kurumsal web sitelerinin mobil uyumlu olması gerekliliğini anlamak hiç zor değildir. İnternet kullanıcıları artık işlerini ellerindeki cihazlarla yapabilir olmak istiyorlar. Bu yüzden kurumsal web tasarımın mobil uyumlu olması, kurumsal web sitesinin akıllı telefonlardan da kolayca kullanılabilir olması oldukça önemlidir.