Bu yazımızda web tasarım öğrenmeye adım atmak isteyenler için web tasarım programlarını listeleyecek ve bu web tasarım programları hakkında açıklamalarda bulunacağız. Öncelikle web tasarım programının ne olduğunu tanımlayacağız; bunun ardından ücretli ve ücretsiz olmak üzere sınıflandırarak web tasarım programları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Web Tasarım Programı Nedir?

Bir web sitesinin tasarlanması ve bu tasarımı kodlar sayesinde hayata geçirmek üzere atılan adımlarda kullanılan her bir dijital araca web tasarım programı denir. Web sitesi kurmayı amaçlayan bir kimsenin ilk yapması gereken web tasarım programlarını ve tasarım aşamasında bu programlardan hangilerine ihtiyaç duyacağını öğrenmektir.

Ücretli Web Tasarım Programları

Adobe Dreamweaver: En çok kullanılan web tasarım programlarından biridir. Bu programda gerek yazılım gerek tasarım yapılabilmektedir. Ayrıca bu program HTML, PHP, Javascript gibi araçları kullanabilmenizi sağlayan özellikleri barındırmaktadır.

Adobe Fireworks: Bu program bir tasarımcı için birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Asıl ayırıcı özelliği ise bir Jpg dosyasını HTML, CSS kodlarına ve PDF’ye dönüştürme imkanı sağlamasıdır.

Adobe Photoshop: Bir tasarımcı için olmazsa olmaz denebilecek bir programdır. Bu program, zihindeki tasarımın görünüme kavuşturulabilmesi için üst düzey özelliklere sahiptir.

Adobe Flash: Vektörlere hareket veren ve hareketli animasyonlar oluşturmayı sağlayan özelliklere sahiptir. Ancak günümüzde bir web sitesinin mobil uyumlu olması göz ardı edilemez durumda olduğu ve bu programla oluşturulan animasyonlar mobilde sorunlu olduğu için çok kullanılmamaya başlamıştır.

Adobe Illustrator: Bu program, gelişmiş vektörel grafik çizimleri yapabilmek için gerekli özelliklere sahiptir.

Microsoft Frontpage: Bütün Microsoft ürünleriyle uyumlu olarak çalışmakta olan bu program sayesinde metinler, görseller ve slayt sayfaları tasarlanan siteye rahatlıkla yerleştirilebilmektedir.

Freehand: Gerek kurumsal kimlik çalışması kapsamında yapılan logo tasarımı, gerek reklam çalışması kapsamında yapılan grafik tasarım gibi birçok görsel çalışma bu programla kolaylıkla yapılabilmektedir.

Visual Studio: Birçok programlama dilinin kullanılabildiği entegre oluşturma programıdır.

Sublime Text: Birçok programlama dili arayüzüne sahip kod düzenleme ve metin editörüdür.

Swish: Animasyonlar oluşturmaya ve oluşturulan animasyonları hem HTML hem SWF olarak kaydedebilmeyi sağlayan bir programdır.

Mysql: Çoğunlukla web sunucularında kullanılan bir programdır.

Ücretsiz Web Tasarım Programları

WordPress: Google tarafından çabuk indekslenen, sayfaları hızlı açılan, oldukça güzel temalar barındıran, kullanışlı bir web tasarım sistemidir.

Wix: Bulut tabanlı web geliştirme sistemidir.

Brackets: Öncelikli olarak web geliştirme amacını taşıyan kod editörüdür.

Notepad++: Bu program gelişmiş düzenleme özelliklerine sahiptir. Web sayfaları bu program sayesinde rahatlıkla oluşturulabilir.

Bu programları öğrenmek, web tasarım yapımı için önemli bir adım olmakla beraber özgün ve kreatif bir web tasarım için web tasarımcının hayal gücüne bağlıdır. Önemli olan bu programları öğrendikten sonra web tasarım trendlerini takip edebilmek ve orijinal tasarımlar ortaya koyabilmektir. Eğer web tasarım yapmayı öğrenmekle beraber web tasarımcıların ne iş yaptığı ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz “Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir