Web Tasarımda Kullanıcı Deneyimi Kriterleri

Web Tasarımda Kullanıcı Deneyimi Kriterleri
Bu yazımızda web tasarımda kullanıcı deneyimi kriterlerini ve bu kriterlerin önemini dair temel bilgilendirme yapacağız. Bunun için önce kullanıcı ve deneyim kelimelerini ardından “kullanıcı deneyimi” kelime grubunu tanımlayacağız. Daha sonra tasarım kavramında önemli bir yer edinmiş kullanıcı deneyiminin web tasarım alanındaki kriterlerini değerlendireceğiz.

Kullanıcı Nedir?

Kullanıcı; bir şeyden herhangi bir amaçla faydalanan, o şeyi kendi amacı doğrultusunda değerlendiren kişidir. Söz konusu bu şey internet olduğunda internetten faydalanan her birey bir internet kullanıcısıdır. “Kullanıcı” kelimesi internet ortamında terimleşmiş olarak direkt ‘internet kullanıcısı’ anlamına gelmektedir.

Deneyim Nedir?

Denemek fiilinin isim hali olan deneyim kelimesi; bir kişinin karşılaştığı şeyleri kullanma, o şeylere karşı davranış gösterme biçimidir. Tecrübe kelimesinin muadili olan bu kelime, bir şey veya bir olay karşısında çok bulunmuş olmaktan dolayı o şey veya olay karşısında ne yapılacağına nasıl vaziyet alacağına dair geliştirilmiş yöntemlerden oluşan birikim anlamına da gelmektedir. Deneyim kelimesi, internet ortamında kullanıcıların sergilediği veya sergileyeceği davranışı ifade etmektedir.

Web Tasarımda Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı Deneyimi, kişilerin belli bir ürün, hizmet veya sistem kullanırken kullandıkları o şey üzerinde sergilemekte olduğu ortak davranış eğilimidir. “kullanıcı deneyimi” şeklindeki kelime grubu -İngilizce “user experience” (UX) şeklindeki kelime grubunun karşılığı olarak- dilimizde internetin gelişmesiyle yer edinmeye başlamıştır. Kullanılan şey internet olduğunda kullanıcıları interneti kullanırken sergilediği davranışlar toplamındaki ortak eğilime kullanıcı deneyimi denir. Kullanıcının deneyimi, her bir kullanıcının kullandığı cihaz ya da sistemdeki hareketlerin bir veri olarak tespit edilmesine ve o cihaz ya da sistemi elde edilen veriler doğrultusunda daha kullanışlı hale getirmesine yarar. Web tasarımda kullanıcı deneyimi için uygun olan ölçütler de kullanıcılara kolaylık sağlama amacına yöneliktir.

Web Tasarımın Kullanıcı Deneyimine Uygun Olması İçin Temel Kriterler

Kullanıcı deneyiminin en çok gözetildiği alanlardan birisi web tasarım alanıdır. Bir web sitesinin tasarımı yapılırken kullanıcının kolay ve rahat kullanabileceği şekilde olması için kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurulur. Aşağıda bir web tasarımın kullanıcı deneyimine uygun olması için başlıca gözetilen kriterler açıklanmıştır: Tasarımın kullanışlı olması: Kullanışlılık, bir kullanıcının girdiği web sitesinde aradığı şeye hızlıca ulaşabilmesi, siteyi rahatlıkla kullanabiliyor olmasıyla alakalıdır. Örneğin; bir e-ticaret sitesinde ödeme sisteminin çok karmaşık ve zor olması, uzun sürmesi kullanıcı deneyimine uygun değildir. Tasarımın işlevsel olması: Tasarımın kullanıcıya fayda sağlamasıyla ilgilidir. Tasarım, kullanıcıların tekrar tekrar web sitesine gelmeyi sağlayacak özelliklere sahip olabilir. Sizde olan faydayı başka bir web sitesinde bulamayan kullanıcılar sizi tercih edecektir. İçerik tasarımı: Gerek görsel gerek yazınsal içerikler, kullanıcıyı tatmin edecek kapsamda olmalıdır. İçerikler, birbiriyle uyumlu olmalı ve birini desteklemelidir. Bununla beraber hedeflenen kullanıcıya göre düzenlenmelidir. Yazınsal içerikler okunabilir ve göz atmaya müsait bir yapıda olmalıdır. Görsel içerikler, tasarımın bütününe uymayan renklerle göz yormamalıdır. Dikkatinizi Çekebilir: Türkiye’nin en iyi web tasarım firmaları nasıl çalışır?
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *