Web Tasarım Fiyatları

6 Eylül 2020 By 1 Comment

Bu makalemizde bir web tasarım firmasından hizmet almadan önce muhakkak haberdar olmanız gereken web tasarım fiyatları hakkında geniş kapsamlı bir bilgilendirme yapacağız.

Gittikçe gelişen teknoloji doğrultusunda artık her türlü işin sanal ortama taşınmakta olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden internetteki varlıklarını nitelikli bir şekilde oluşturmak üzere web tasarım hizmeti almak, kurumsallığın bir parçası olarak birçok firmanın kaçınılmaz uğrak noktasıdır.

Web sitesi sahibi olmak; hem maliyeti düşürmek, hem daha fazla kazanç elde etmek, hem de müşterilerine karşı daha nitelikli iş sergileyebilmek için günümüzde mecburi bir duruma gelmiştir. Günümüzde potansiyel müşteriler; ürün veya hizmet alacağı firmayla ilk olarak internet ortamında karşılaşmakta, ürün veya hizmet hakkındaki bilgileri firmanın web sitesi üzerinden edinmektedir. Bu açıdan web sitesi firmanızın internetteki kurumsal aynasıdır.

Web Sitesi Tasarımı Fiyatları

Bir web sitesine sahip olmak amacıyla bizi arayan veya mail atan birçok kurum ve kişilerin doğal olarak hakkında ilk bilgi edinmek istedikleri ilk konulardan biri, web sitesi yapım fiyatlarıdır. Biz de bu konuda buradaki ziyaretçilerimiz için de web sitesi yapım fiyatları konusunda detaylı bir bilgilendirme yazısı paylaşmayı -sizlere en iyi şekilde hizmet verebilme gayemizin bir parçası olarak- gerekli gördük.

Web Tasarım Fiyat Aralığı Neden Geniştir?

Web sitesi tasarım hizmeti, müşterinin çeşitli tercihlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebildiği için standart bir liste fiyatıyla belirlenemez. Bu fiyatlar müşterinin almak istediği hizmette kullanılacak malzeme ve modellere göre değişkenlik gösterir.

Web sitesinin tasarım sırasında aynı işi gören ürünlerde kullanılan malzeme ve marka değeri açısından farklılık vardır ve dolayısıyla bu farklılık fiyata da yansır. Bununla beraber web tasarım hizmetinin bileşenleri olan ürünlerin hangisinden yararlanılacağına karar vermek de hizmeti alan müşterinin tercihine bağlıdır.

Web Tasarımı Fiyatları Hakkında Bilinçlenmeyi Gerektiren Sebepler

Bir web tasarımı hizmetinin genellikle ortalama ücreti 1.000 ₺ – 5.000 ₺ arasında değişmektedir. Bununla beraber özgün tasarım fiyatları 10.000 ₺ – 20.000 ₺ arasında değişebilmektedir. Her türlü hizmet dahil olduğunda bu fiyat 30.000 ₺ kadar da artabilmektedir.

Ancak bu durumu kötüye kullanan web tasarım firmalarına aldanmamak gerekir. Fiyatın yüksekliği ile kalitesi her firmada doğru orantılı olmayabiliyor. Bu yüzden her yüksek fiyat çeken web tasarım ajansını kaliteli sanmamanız gerekir.

Bu yüzden size bu yazımızda bir web tasarım fiyatını arttırabilecek ek özellikleri ve ek hizmetleri açıklayacağız. Yazımızdan edindiğiniz bilgiler doğrultusunda firmanızın web sitesini yapacak web tasarım firmasına daha bilinçli olarak karar verebilirsiniz.

Web Tasarım Fiyatlarını Etkileyen Ölçütler

Birçok web tasarım firmasının web sitesine girdiğinizde net bir fiyat görmemenizin sebebi, alacağınız web tasarım hizmetinin fiyatı istediğiniz özelliklere ve ek hizmetlere göre değişebilecek olmasından kaynaklanır. Bu yüzden birçok web tasarım ajansının sitesinde “teklif al” sayfası vardır. Buraya tıkladığınızda size bir form sunulur ve buradan almak istediğiniz hizmeti veya hizmetleri seçersiniz.

Örneğin biz The Adam olarak firmanızın web tasarım ihtiyaçlarını firmanıza özel olarak analiz etmekte ve bunu size rapor ederek bir teklif oluşturmaktayız. Gelelim genel olarak web tasarım ajanslarının verdiği web tasarım hizmetinin fiyat aralıklarını belirleyen ölçütlere:

Tarz:

Bir web sitesinin tarzı, onun özgün tasarımıyla alakalı olduğu için birçok siteye göre farklılık gösterebilir. Farklılık oluşturmak amaçlı yapılan tasarımlar, standart tasarımlardan daha fazla emek ister. Dolayısıyla tarz oluşturmak için özel taleplerle oluşturulan tasarımlara ek ücret uygulanabilir. Bunun yerine iş birliği yapacağınız firmanın hazır tasarımlardan da tercih edebilirsiniz. Böylelikle farklı bir tasarım için ek ücret ödemezsiniz.

Sayfa Sayısı:

Bir web sitesinde dilediğiniz kadar sayfa olabilir. Ancak her sayfa ayrı bir tasarım gerektirdiğinde bu da ücrete yansıyabilir. Bunun önce sitenizde sergileyeceğiniz ürünlerin veya hizmetlerin kaç sayfa tutacağını göz önünde bulundurarak talep oluşturabilirsiniz.

SEO Hizmeti:

Birçok web tasarım firması, web sitenizi arama motorlarına kayıt etmek için ek ücret isteyebilir. Ancak biz The Adam olarak arama motorlarına kayıt işlemini bizden her web tasarım hizmeti alana ek bir iş olarak görmeden yapmaktayız.

Bununla beraber sektörünüzle alakalı anahtar kelimelerde arama motorlarının üst sıralarında yer almak isterseniz bu hizmet için ayrı bir teklif oluşturabilmekteyiz.

Responsive Tasarım:

Responsive tasarım; web sitenizin telefon, tablet gibi cihazların ekranına göre ölçeklenebilir olmasını sağlar. Birçok web tasarım şirketi, bu özellik için ek ücret isteyebilmektedir. Biz The Adam olarak yaptığımız bütün web tasarımları responsive, yani mobil uyumlu olarak yapmaktayız.

Veritabanı Uygulaması:

Bu uygulama; ürün arama, listeleme, filtreleme gibi özelliklerin sitenizde olmasını sağlar. Bu özellikler daha çok e-ticaret sitesi kurulumu isteyen müşteriler tarafından talep edilir.

Web Sitesi Güncelleme:

Web sitenizin kurulumundan sonra sitenizdeki içeriklerin yenilenme ve güncellenme zamanı geldiğinde tekrar web sitenizi yaptırdığınız ajansla işbirliği mi yapacaksınız yoksa içeriklerinizi kendiniz mi güncelleyeceksiniz?

Bu işlem için tekrar bir web tasarım ajansından hizmet alırsanız ücret ödemeniz gerekir. Biz The Adam olarak bu işlemi kendiniz yapabilmeniz için size kullanışlı bir yönetici paneli sunmaktayız. Bununla beraber içeriklerinizi sizin için biz de güncelleyebiliriz.

Hosting:

Hosting” veri barındırma hizmetidir. Bu hizmet, web sitesi ve sayfalarındaki içeriklerin internet ortamında aktif olabilmesi için mecburidir. Bu yüzden genellikle ek bir hizmet olarak görülmez, kurulum ücretine direkt olarak dahil edilir.

Kurumsal Hosting & Mail:

Bazı web tasarım firmaları, size ve çalışanlarınıza sitenizin hosting adıyla uzantılı e-posta oluşturma imkanı sağlar. Böylelikle firmanızın kurumsallığı pekişmiş olur. Biz de The Adam olarak sizlere firma sitenizin alan adına özel e-posta imkanı sunmaktayız.

Logo Tasarımı:

Bazı web tasarım ajansları, kurumsal kimlik hizmeti kapsamında firmanızın logosunu tasarlayabilmektedir. Logo tasarımı firmayla özdeşleşecek bir simge olduğu için özen gösterilmesi gereken bir hizmettir. Biz The Adam olarak logo tasarımı dahil, kartvizit tasarımı, ajanda tasarımı, fatura tasarımı gibi hizmetleri kurumsal kimlik hizmeti kapsamında sunmaktayız.

Web Tasarım Fiyatlandırma Kriterleri

Bu özellikler gibi birçok noktada bilinçli olmanız, istediğiniz web sitesi açısından farkındalık kazanmanıza yardımcı olur. Bu şekilde ekstra oluşabilecek maliyetlerin de önüne geçebilirsiniz. İyi bir web sitesi demek sitenin gereksiz yere doldurulması demek değildir. Web sitenizin tamamen ihtiyaç duyduğunuz hizmetlere göre dizayn edilmesi sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Yukarıda belirtilen her nokta ve fiyat belirlemede önemli unsurlardır. Müşteri tarafında ne kadar basit gözükse de aslında kodlama açısından hepsi ayrı birer detaydır ve ayrı yaptırımları getirir. Biz The Adam olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı özellikleri müşterilerimiz için alınan bir hizmet kapsamında ücretsiz olarak yapabilmekteyiz.

Web Sitesi Fiyatları

Tasarlanacak olan web sitesinin tarzı, sayfa sayısı, fonksiyonelliği, kullanılan hosting ve alan adı uzantısı gibi türlü etkenler; web tasarım hizmetinin fiyatı üzerinde rol oynar. Web tasarım alanında hizmet vermekte olan firmamız, müşterilerimizin bulunduğu sektöre uygun web siteler tasarlamaktadır. Biz de bu hizmet alanına dair ortalama fiyat aralıklarını sizin için araştırıp belli değişkenleri gözeterek sizinle paylaşmaya çalışacağız.

En Ucuz Web Tasarım Fiyatları

Firmanızın web tasarım hizmeti için ayırdığı bütçeye ve hizmetin hangi ek özellikleri içerdiğine göre değişkenlik gösterebilecek şekilde en düşük 700 ₺ – 1500 ₺ arasında değişen fiyatlarla web tasarım hizmeti almanız mümkündür. Ancak bu tür web sitelerin kurulumu, basma kalıp olarak hazır temanın hızlıca kurulup teslim edilmesinden ibarettir.

Bu tür web siteleri, bir firmayı yansıtacak nitelikte değildir. Genellikle küçük çapta oluşumlar için tercih edilir. Dikkat ettiyseniz google‘ın arama motorunda reklam alanlar için ayırdığı kısımda bulunan web tasarım ajansları, genelde ucuza iş yapar. Bu ajanslar işlerinin niteliğinden değil, niceliğinden kazanç elde etmeye çalışır.

Wordress Web Tasarım Fiyatları

WordPress web tasarım hizmeti, firmanızın kurumsallığını internette taşıyacak nitelikli bir yöntem olmakla beraber büyük bir maliyeti gerektirmemektedir. Bu açıdan oldukça ideal olan wordpress tarzı tasarımlar birçok kurumsal firma tarafından tercih edilmektedir.

SEO çalışması gibi ek hizmetlerin dahil olup olmamasına göre değişebilecek şekilde ortalama fiyatı 1.000 ₺ – 2.500 ₺ arasındadır. Ek özellikler istenmesi durumunda fiyat değişebilmektedir. Web siteniz için daha önce denenmeyen ve hiçbir uygulama üzerinden yapılamayan bir özellik istendiğinde emek süresi arttığı için fiyat da yükselebilmektedir.

Freelance Web Tasarım Fiyatları

Freelance” serbest çalışan anlamına gelmektedir. Bir web tasarım firmasına bağlı olmadan şahıs olarak web tasarım hizmeti veren kişilere freelance web tasarımcı denir. Freelance olarak web tasarım hizmeti verenlerin hizmet için talep ettikleri fiyatlar web tasarım ajanslarına göre daha fazla esneklik gösterebilmektedir.

Kimi freelance web tasarımcısı web site kurmayı hobi olarak öğrenmiş olup kısıtlı imkanlarla hizmet sunmaktadır. Bir web tasarım ajansının sunduğu ek avantajları sunmazlar. Kimi freelance web tasarımcısı ise şirket olarak olmasa da kendi adını markalaştırmıştır. Ülkemizde çok örneği olmasa da bu tür web tasarımcılar, hizmet verilen süre içinde saat başı ücret talep edip kendisinden web tasarım hizmeti alan firmanın özel taleplerine göre hareket edebilmektedir.

E-ticaret Sitesi Fiyatları

Google’da yaptığınız aramalar sonucunda 1.500 ₺ – 2.500 ₺ fiyat aralığında e-ticaret hizmeti verdiğini belirten web tasarım sitelerine rastlamanız mümkün. Ancak bunların genellikle normal web sitelerden farkı yoktur ve sizden talep edilen web site kurulumu ücretidir. 1.500 ₺ – 2.500 ₺ e-ticaret sitesi için uygun fakat e-ticaret ismi altında kurulup teslim edilmiş bir web sitesi için fazladır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi -bizim kanaatimizce- nitelikli bir web tasarım firmasının web tasarım hizmeti için net bir fiyat vermeyip müşteriye göre teklif alması veya teklif oluşturması normaldir. Çünkü nitelikli web tasarım firması hizmet vereceği firmanın web tasarım ihtiyaçlarını analiz ederek teklif oluşturur.

Ayrıca nitelikli web tasarım firmasının web tasarım hizmetine dahil edeceği her bir özellik fiyatta değişkenlik gösterebilir. Oysa bu özellikleri ekleyebilecek donanıma zaten sahip olmayan web tasarım firmaları, hizmet fiyatını sadece web sitesi kurulum ücreti üzerinden net olarak belirleyebilmektedir.

Kurumsal Web Tasarım Fiyatları

Kurumsal web siteleri bir firmanın özel taleplerine göre hazırlandığı için ön araştırma gerektirir. Yapılacak web sitesi firmanın hedef kitlesine, sattığı ürünlere veya verdiği hizmetlere göre tasarlanır. Bu yüzden öncelikle firmanın sektörü hakkında araştırmalar ve rakip analizi yapılır. Yapılan tasarımda gerek yazı fontu gerek renkler firmanın logosuyla uyumlu olarak seçilir.

Web Tasarım Fiyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bazı web tasarım firmaları web tasarım hizmetini olması gerektiğinden daha pahalıya verebilmektedir. Fiyatın yüksekliği ile kalitesi her zaman doğru orantılı olmayabiliyor. Bu yüzden her yüksek fiyat talep eden web tasarım firmasını kaliteli sanmamanız gerekir. Bu makalemizde bir web tasarım fiyatının yüksek olmasına sebep olabilecek ilave özellikleri ve ilave hizmetleri açıklıyoruz. Yazımızdan edindiğiniz bilgiler sayesinde şirketinizin web sitesini yapacak web tasarım şirketini daha bilinçli olarak seçebilirsiniz. Web tasarım fiyatına etki eden özellikler hakkında bilinçli olmanız, istediğiniz web sitesi açısından farkındalık kazanmanızı sağlar. Böylelikle gereksiz yere oluşabilecek maliyetlerin de önüne geçebilirsiniz.
Kanaatimizce nitelikli bir web tasarım şirketinin web tasarım hizmeti için net bir fiyat belirlemek yerine her müşteriye özel teklif oluşturması normaldir. Çünkü nitelikli web tasarım şirketi hizmet vereceği şirketin web tasarım ihtiyaçlarını analiz ederek ona göre teklif oluşturur. Ayrıca nitelikli web tasarım şirketinin web tasarım hizmetine ilave edeceği her bir özellik fiyata yansıyabilir. Oysa bu özellikleri ekleyebilecek donanıma zaten sahip olmayan web tasarım şirketleri, hizmet fiyatını sadece web sitesi kurulum ücreti üzerinden net olarak belirleyebilmektedir.
Web tasarım hizmeti, müşterinin çeşitli tercihleri doğrultusunda değişiklik gösterebildiği için sabit bir fiyatla belirlenmez. Fiyat, müşterinin web tasarım hizmetine dahil olmasını istediği özelliklere göre değişir. Özgünlük, tarz, sayfa sayısı, fonksiyonellik, kullanılan hosting, alan adı uzantısı, SEO çalışması, mobil uyumluluk gibi birçok ek özellik ve hizmet tasarlanacak web sitesi fiyatına etki edebilmektedir. Fiyat belirlemeye önemli etkide bulunan bu özelliklerin hepsi ayrı birer detay olarak farklı yaptırımları gerektirir.
Bir web tasarımı hizmetinin genellikle ortalama ücreti 1.000 ₺ – 5.000 ₺ arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra özgün tasarım fiyatları 10.000 ₺ – 20.000 ₺ arasında değişebilmektedir.
Ek hizmetlerin dahil olup olmamasına göre değişebilecek şekilde ortalama fiyatı 1.000 ₺ – 2.500 ₺ arasındadır. Ek hizmetlerin istenmesi durumunda fiyat değişebilmektedir. Bununla beraber web siteniz için daha önce denenmemiş ve herhangi bir araç üzerinden yapılamayan bir özellik istendiğinde emek süresi arttığı için fiyat da yükselebilmektedir.
Google’ın arama sonuçlarında 1.500 ₺ – 2.500 ₺ fiyat aralığında e-ticaret hizmeti verdiğini söyleyen web tasarım siteleri görebilirsiniz. Fakat bunların çoğunlukla normal web sitelerden farkı yoktur ve sizden talep edilen aslında web site kurulumu ücretidir. 1.500 ₺ – 2.500 ₺ e-ticaret sitesi için uygun ama e-ticaret ismi altında hazır kurulmuş bir web sitesi için fazladır. E-ticaret sitelerinde sıradan web sitelerinden ayrı olarak ürün arama, listeleme, filtreleme gibi özellikler olmalıdır.

Makalemiz hakkında yorum yaparak bize katkıda bulunabilirsiniz.