Web Site Tasarımı Nedir? Neden Önemlidir?

Web site tasarımı konusunu irdelemeden önce önemini daha iyi kavramak adına internet ile ilgili küçük bir bilgi vereyim: Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin 2016 tarihinde sunmuş olduğu rapora göre 2016 yılı itibarıyla dünya genelinde 3,5 milyar insan internete erişebiliyor. Ayrıca rapora göre bu oran 2015 yılında 2,3 milyardı. Varın şu an, yani 2019’un ikinci yarısında kaç kişinin internete erişebildiğini siz tahmin edin. Bu sayının an itibariyle bile hız kesmeden artmaya devam ettiği su götürmez bir gerçek. Büyüme hızı ve kapsamı baş döndürücü olan bu pazarın farkında olan şirketler, internette gezinen bu milyarlarca kişiye ‘bir tık’ yakın olmanın önemini biliyor. Bu yüzdendir ki şirketler, dijital ortamda da kurumsal olarak faaliyet göstermek adına yüksek miktarda paralar harcayarak yatırımlar yapıyor. Peki, internette kurumsal kimlikle var olmanın en temel yolu nedir? Buna cevap olarak tereddüt etmeden “tabii ki web sitesi açmak” derim. Web site tasarımı  

Web Site Tasarımı Nedir?

Bir ürün, hizmet, kişi ya da şahıs tanıtımının yapılması ya da herhangi bir konu hakkında bilgi sunma amacıyla uluslar arası internet ağı üzerinde yayınlanan sayfa ve sayfalar topluluğuna web site diyoruz. Bu web sitelerin oluşturulma süreçlerine de Web Site Tasarımı adı verilir.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da değinildiği üzere web siteleri, kurumların dijital dünyadaki yüzüdür. Bir kurum fiziki olarak yeryüzünde nasıl bir ofis, bina ya da tabela olarak varlık gösteriyorsa, bu varlığını dijital olarak internet ortamında bir web sitesi olarak gösterir. Peki web sitesi nasıl yapılır? Web sitesi tasarımı adımlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
  1. Fikir yürütme, projelendirme
  2. Sitenin görsel tasarımını oluşturma (Grafik tasarım)
  3. Programlama dilleri ile kodlama
  4. Yazılım ve entegrasyon çalışması
  5. Hata ve eksiklik kontrolleri (test)

Web Site Kurmanın Önemi

Web siteleri, irili ufaklı neredeyse bütün kurumlar için büyük bir avantaj sağlar. Çünkü internet ortamında varlık gösteren kurumlar, bütün dünyaya erişme ve bütün dünyadan ulaşılabilir olma imkânı elde eder. Web sitesi bulunan bir işletmenin elde ettiği avantaj hakkında bir örnek vereyim: Diyelim ki Anadolu’nun ücra bir köşesinde küçük bir işletmeye sahipsiniz. Bu işletmede bölgenizde bulunan yöresel ürünleri pazarlıyorsunuz. Eğer bir web siteniz yoksa pazarınız sadece bulunduğunuz köy veya kasabadaki insan sayısından ibaret olacaktır. Fakat işletmeniz ve ürünleriniz hakkında açtıracağınız bir web site ile bütün Türkiye, hatta gerekli düzenlemelerle bütün Dünya size ulaşabilecek ve potansiyel pazarınız bir anda birlerce kat artacaktır. Dolayısıyla siz de bu muazzam fırsatı elde etmek adına işletmeniz için bir an önce bir web sitesi açın. Eğer bir işletme sahibiyseniz internet ortamında görünür olmak size çok büyük faydalar sağlayacaktır. Biz, Theadam olarak çeşitli şirket, işletme ve kurumlara web site tasarımı hizmeti vererek büyük yararlar elde etmelerini sağladık. Siz de işlerinizi büyütmek ve pazarınızı genişletmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz.  
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *