Facebook Instagram ve Whatsapp çöktü mü, neden açılmıyor?

Facebook Instagram ve Whatsapp çöktü mü, neden açılmıyor?
Kullanıcılar, aynı çatı altında çalışan üç platform Instagram, Facebook ve Whatsapp’a ulaşamıyor. 4 Ekim saat 18:44’te eş zamanlı olarak giriş yapılamayan platformlara ne olduğu merak konusu iken etrafta birçok söylenti dolaşıyor. Herkes tek bir soruyu merak ediyor. Facebook,  Instagram ve Whatsapp çöktü mü, neden açılmıyor? İnsanlar, sosyal medya olarak Twitter’a girerken, Whatsapp kullanamayan kullanıcılar, diğer anlık mesajlaşma seçeneklerini değerlendiriyorlar.

SİBER SALDIRILAR GÜNDEMDE

Dünya genelinde olan bu durum hacker saldırılarını gündeme getirirken dünya genelinde yavaşlayan internetin bu olasılığı güçlendirdiğini söyleyenler var. Bir diğer söylenti ise yapılan saldırılara savunma olarak Facebook’un interneti yavaşlattığı yönündedir. Kesintiler, 22 Eylül tarihinde bir hacker sitesinde 1,5 milyar Facebook kullanıcısının bilgisinin satışa çıkmasını tekrar gündeme getirdi.

Facebook Instagram ve Whatsapp çöktü mü?

YETKİLİLERDEN YAPILAN AÇIKLAMALAR

Kesinti sürerken Whatsapp’tan şöyle bir açıklama geldi. ‘‘Bazı kişilerin şu anda WhatsApp ile ilgili sorunlar yaşadığının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede güncelleyeceğiz. Sabrınız için teşekkürler!’’ Facebook ise Twitter üzerinden paylaşım yaptı. “Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” Instagram yaptığı paylaşımda ‘‘Instagram ve arkadaşlar şu anda biraz zor zamanlar geçiriyor ve bunları kullanırken sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bizimle kalın, biz varız.” sözlerini kullandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan erişim sorunu hakkında yaptığı açıklamada sorunun küresel olduğuna değindi; “Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir.”

SORUN UZADIKÇA MADDİ KAYIP BÜYÜYOR

Zaman zaman çöken platformlar 2008’den beri ilk defa bu kadar uzun süreli erişim sorunu yaşıyorlar. Ancak günümüzde durumdan etkilenen kullanıcılardan çok bu platformlardan iş yapan insanlar derinden etkilenmektedir. Sorun uzadıkça maddi kayıpta artmaktadır. İçerik üreticileri haricinde platformlar üzerinden satış yapan ve satış sonrası hizmet veren kişilerin hizmetleri aksamaktadır. Facebook hisseleri değer kaybederken ayrıca reklam gelirlerinden mahrum olmaktadır. Dikkatinizi Çekebilir: Facebook Instagram ve Whatsapp Çöktü mü?
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *