Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Kullanıcılarına fotoğraflar ve kısa videolar vasıtası ile etkileşim kurmaya olanak sağlayan sosyal medya platformu Instagram’da takipçi sayınızı arttırmak için farklı birkaç yöntem vardır.  Bu yöntemler kolay gibi gözükse de, pek çok insan başarılı olamamıştır.

Instagram’da sizi takip eden kişilerin sayısı önemli midir?

Instagram’da devamlı olarak paylaşım yapmak bile bir noktadan sonra yeterli olmuyor. Instagram’da takipçi artışı bir noktadan sonra durabiliyor ve istenilen etkileşimin altına düşebiliyor.

Instagram’da  takipçi sayınızı arttırabilmek için bazı yöntemler vardır. Bazı kullanıcılar popüler olan birçok Hashtag ‘i etiketleyerek, bazısı ise alakasız paylaşımlar yaparak takipçi sayısını artırabileceğini düşünüyor. Ancak Instagram’da takipçi sayısı arttırmak çoğu kişi için hiç de kolay olmuyor.

Instagram’da takipçi sayılarını arttırmak için kolay birkaç yöntem vardır. Bunlardan birkaçını sizler için değerlendirdik.

1- Popüler Hashtaglar Kullanmak

Instagram’da Hashtag sosyal medya pazarlaması açısından en güçlü paya sahip olan sosyal ağlardan biridir. Kullanıcılar farklı konular ile içerikleri araştırabilmesine ve fikirlerin paylaşılabilmesine olanak sağlıyor. Instagram’da bir paylaşım altına 30 taneye kadar Hashtag kullanabilir ve bu şekilde takipçi sayısı arttırılabilir.

Instagram’da popüler Hashtaglar kullanarak, sizi takip eden kullanıcılar dışında farklı kişilerin de sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus size kalıcı takipçiler yerine, geçici takipçiler kazandırmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, kullanmış olduğunuz Hashtagların pazarlama stratejiniz ile hedef kitlenize hitap etmesidir. Yaptığınız paylaşım bir kaç saat içinde yaklaşık 15-20 takipçi kazandırmaktadır. Fakat bu kullanıcıların %90 kısmı kendilerine hitap etmemelerinden dolayı takibi bırakıyor.

Hashtag seçerken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak 30 adet ile sınırlandırılan Hashtagların hepsini doldurmaya çalışmak yerine sadece paylaşımınızla alakalı Hashtagları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Bunun için hashtagify web adresini veya Instagram’da popüler Hashtagları bulmak için Tagboard aracından yardım alabilirsiniz. Bu araç Facebook, Google   ve buna benzer sosyal ağlardaki Hashtagları bulmanıza yardımcı olur. Örnek olarak tatlı bir kedi resmi paylaştığınızda, #love, #cat, #petshop, #animals gibi 10 adet e kadar Hashtag ile sınırlandırmanız yeterli olacaktır. Bu doğrultuda paylaşımlara devam etmeniz taktirde Hashtaglar ile gelen takipçilerde sizi devam etmeye devam edecektir.

Hasgtagları uygun sayıda kullanılmak

Instagram’da Hashtag kullanımı Twitter ‘a göre çok daha kolaydır. Twitter’da 140 karakter ile sınırlandırılmasından dolayı Hashtag kullanımı sınırlı sayıda olurken, Instagram’da daha fazla Hashtag kullanılmaktadır.

2- Düzenli paylaşım yapmak

Düzenli paylaşım yapmak, sizi tek bir paylaşım için takip etmeye başlayan kişilerin, kendi  ilgi alanları ile ilgili paylaşımları da görmek isterler.  Takipçi kitlenizin ”ben bu hesabı neden takip ediyorum” dememesi için düzenli paylaşım yapmanız daha fazla önem kazanmaktadır.

Paylaşım yapmak için kendinize uygun bir zaman dilimi belirlemek daha iyi olacaktır. Örnek vermek gerekirse sabah 11′ de ve akşam 16′ da devamlı olarak paylaşım yapmanız takipçilerinizin ” bugün ne paylaşacak acaba” sorusunu kendisine sormasını ve sizi merak etmesini sağlamış olacaksınız.

3- Diğer Sosyal ağlardan yardım almak

Instagram hesabınızda yaptığınız paylaşımları, Facebook, Twitter gibi hesaplarınızdan da paylaşmanız, sizi diğer sosyal ağlarda takip eden kişilerin Instagram dan da takip etmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ile Instagram’da Takipçi Sayısı hızlı bir şekilde artış gösterecektir.

4- Başkalarının fotoğraflarını beğenmek

Instagram’da başka profildeki fotoğrafları beğenmek, takipçi artırmak için iyi yöntemlerden biridir. Başkalarının fotoğrafını beğenmek, diğer kullanıcılarla etkileşim kurmanızı sağlayacak ve platformdaki görünürlüğünüzü arttırmış olacaktır.

5- Etkileyici Filtreler kullanmak

Instagram’ da önemli hususlardan biri de etkileyici filtreler kullanmaktır. En çok tercih edilen filtreler Normal ve Valenda’dır.  Bu tarz filtreler ve efektler  kullanarak, sıkıcı bir fotoğrafın daha canlı, daha ilgi çekici ve daha görünür hale getirebilirsiniz. Böyle paylaşımlar insanlar tarafından kısa sürede farkedilmenizi sağlayacaktır.

Instagram Filtreleri tek başına takipçi sayısı arttırmaya  yardımcı olmaz. Farklı fotoğraf düzenleme programlarını kullanarak dikkatleri üzerinize çekmeniz de işinize yarayacak bir yöntemdir.

6- Rakip hesapların takipçileri ile etkileşim kurmak

Rakiplerinizin takipçileri ile etkileşim kurmak, yeni takipçi kazanmak için en iyi yöntemlerden biridir. Bu kişilerin fotoğraflarını beğenmeniz, yorum yapmanız ve ya onları takip etmeniz size önemli derecede geri dönüş sağlayacaktır.

7- Yorumlara cevap vermek ve nazik yorumlar bırakmak

Başka kişilerin fotoğraflarını beğenmek, Instagram hesabınızda takipçi sayısı arttırmak için ne kadar önemliyse; başka hesapların fotoğraflarına nazik ve samimi yorum yapmak da çok önemlidir. Başka hesapların fotoğraflarına yorum yaptığınızda insanlar sizi tanımak isteyecek ve sizinle etkileşim kuracaktır. Yaptığınız yorumlarda, fotoğrafı neden beğendiğinizle alakalı yazı yazmanız, birbirine benzeyen diğer yorumlardan sizin yorumunuzu ayıracaktır. Ayrıca takip ettiğiniz  kişilerin de sizi takip etmenizi isteyebilirsiniz.

Ayrıca kendi paylaştığınız fotoğraflarda yapılan yorumlara cevap vermek de bir o kadar önemlidir. Yapılan yorumlara cevap vermeniz, karşıdaki kişiyi bir o kadar etkileyecek, başka kişiler tarafından da taktir toplayacak ve takip edilmenizi sağlayacaktır.  Hesabınız oldukça popüler olduğunda yorumlarınızı takip edebilmek için Instagram’ın çıkardığı yeni özellikleri kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar