Facebook Instagram ve Whatsapp Çöktü mü?

Facebook Instagram ve Whatsapp Çöktü mü?
Ülkemizde bir çok kitle tarafından sıklıkla kullanılan sosyal medya platformları Instagram, Facebook ile anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a erişim sağlanamıyor. Herkesin aklında tek bir soru var. Facebook Instagram ve Whatsapp Çöktü mü? Dünyada yaşanan erişim sıkıntısı ile ilgili ilk açıklama Facebook’un İletişim Direktörü Andy Stone’dan geldi. “Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız!” diyen Stone, en kısa sürede normale döndürmek için çalıştıklarını ifade etti. Sosyal Medya kullanıcıları sorunun neden kaynaklandığına dair bilgi bulunmazken dünya genelinde hala Instagram ve Whatsapp uygulamasına erişim sağlayamıyor.

Facebook’a neden girilmiyor?

Web sitelerinde gerçekleşen sorunlarına ilişkin anlık bilgiler sağlayan bir web sitesi olan ‘Down Detector’‘ internet sitesi, dünya genelinde yaşanan sorunun TSİ ile 18.44’te başladığını bildirdi. 3 farklı platform da aynı anda bağlantı sorunu yaşamaya başlamıştır.

İlk açıklama Facebook İletişim Direktöründen geldi.

Söz konusu soruna ilişkin gelen ilk açıklamada her üç sosyal medya platformunu da çatısında barındıran Facebook’un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” ifadesini kullandı. Stone, söz konusu uygulamalara hangi ülkelerde erişim sorunu yaşandığına ilişkin detay paylaşmadı. Facebook’tan küresel ölçekteki bu soruna ilişkin tatmin edici bir açıklama hala gelmedi.

Facebook, Instagram ve Whatsapp Neden Çalışmıyor?

Bağlantı kopukluğunun sebebi hâlâ netlik kazanmazken, bir siber güvenlik firmasının üst düzey yetkilisi Dane Knecht, internet trafiğini ulaştırmak üzere ağlar tarafından kullanan Facebook Sınır Geçit Protokolü (Border Crossing Protocol) yollarının ‘internetten çekildiğini’ ifade etti. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu çok büyük bir konfigürasyon hatasına benziyor, Facebook domaini şu sıralar esasen internette yok” ifadelerini kullandı. Güncelleme: Facebook aktif bir şekilde sorunu çözmeye devam ediyor. 

Facebook Instagram ve Whatsapp Çöktü

İşte, Facebook Instagram ve Whatsapp’ın Çökme Sebebi

Ağ ölçümleri, Facebook’un sahip olduğu otonom ağ AS32934‘te bağlantıda bir kesinti olduğunu gösteriyor. Facebook Uygulamalarının çalışmasını engelleyen en önemli sorun DNS Kaybıdır. DNS sorunu sebebiyle birbirine bağlı olan 3 platform aynı anda ulaşılmaz hale gelmiştir.
Otonom Ağ Nedir? Olayın temel nedeni henüz belirlenmedi, ancak BGP rotalarının geri çekilmiş veya değiştirilmiş olabilir. DNS ve hizmetleri çözmek için gereken diğer sunuculara ikincil bir etkiye neden olabileceğine dair göstergeler bulunmaktadır. Bu, diğer sorunların yanı sıra sunucu yanlış yapılandırmalarından veya veri merkezi sorunlarından kaynaklanabilir.

Neden tüm Facebook hizmetleri etkileniyor?

Facebook, platformlarını 2019’da birleştirme planlarını açıklayarak, sosyal medya platformlarının merkezileştirilmesinin risklerine ilişkin endişeleri artırdı. Bu merkezileştirme, şirkete kullanıcıların internet kullanım alışkanlıklarının birleşik bir görünümünü verir, ancak aynı zamanda hizmetleri tek hata noktalarına karşı savunmasız hale getirir.

Facebook Instagram ve Whatsapp

WhatsApp ve Instagram neden girilmiyor?

Whatsapp üzerinden mesaj göndermeye çalıştığınızda mesajlar iletilmiyor, mobil kod okuyucu ile web whatsapp’ı açmaya çalıştığınızda da bağlanamıyorsanız küresel krizden dolayı olması büyük ihtimaldir. Instagram giren kullanıcılar ise akış yenileme, kullanıcı hikayelerini güncelleme gibi konularda sorun yaşandığını görüyor. Aksaklığa neyin sebep olduğu ve sorunun ne kadar süreceği bilinmiyor.

Instagram akış yenilenemedi hatası neden olur?

Instagram Akış Yenilemedi hatası genellikle internet bağlantınız ile ilgili bir problemden kaynaklanan sorundur. Facebook’un alt yapı çalışmalarından dolayı ara sıra Instagram Akış Yenilemedi hatası ile karşılaşabilirsiniz. Son zamanlarda görülen çökme olayları. Instagram’a erişim sorunu olduğunda da Instagram Akış Yenilemedi hatasını görebilirsiniz. Çalışmalar devam ettikçe sayfada daha farklı hatalar görülmeye devam etmektedir. Dikkatinizi Çekebilir: Facebook Instagram ve Whatsapp çöktü mü, neden açılmıyor?
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *