WhatsApp Kişisel Verilerin Kullanımına dair

WhatsApp Kişisel Verilerin Kullanımına dair

WhatsApp’ın Gizlilik Sözleşmesinde Yaptığı Değişiklikler

Bildiğiniz üzere; WhatsApp 4 Ocak 2021’de yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini yayınlayarak kullanıcıların 8 Şubat’a kadar yayınlanan metni onaylamadığı takdirde WhatsApp’ı kullanamayacağını bildirdi. WhatsApp Kişisel Veriler Politikalarına ait yayınlanan yeni gizlilik ilkelerinde ise kullanıcılarının kişisel verilerinin Facebook şirketiyle paylaşılacağı belirtiliyor. İşin aslı WhatsApp zaten 2016 yılından beri Facebook’a veri aktarıyor ancak yeni belirlenen ilkelerle kullanıcıların bunu reddetme hakkı kalmayacak. WhatsApp’ın kişisel verilerin gizliliğinin korunması politikasında yaptığı değişiklikler kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

WhatsApp Açıklama Yaptı mı?

Tepkiyi fırsat bilerek WhatsApp’ın geri adım attığına yönelik asparagas haberler de yapıldı ancak bu konuda henüz WhatsApp’tan açıklama gelmedi. Azımsanamayacak derecede birçok kişi; WhatsApp’ı silme ve WhatsApp’tan başka alternatif uygulamalar aramaya başladı. Güncelleme: WhatsApp’ın “Kabul etmediğinde uygulamayı kullanmaktan vazgeç!” dayatmasını Türkiye’de uygulamaktan vazgeçti. Rekabet Kurumu’nun bugün yaptığı duyuruya göre WhatsApp’ın 15 Mayıs’ta devreye sokacağını açıkladığı yeni gizlilik politikası Türkiye’de yürürlüğe girmeyecek. WhatsApp Kişisel Verilerin paylaşımına ait gizlilik sözleşmesini imzalamayanlar da uygulamaları kullanabilecek.

WhatsApp’tan Başka Alternatif Uygulamalar

Kullanıcılar arasında oluşan tepki, WhatsApp’ın özel mesajları okuyacağı şeklinde bazı yanlış anlaşılmalarla daha da büyüdü. Biz bu yazıda WhatsApp’ın kişisel veriler hakkında ne değişiklikler yaptığını, kullanıcıların hangi kişisel verilerini ne amaçla kullanabildiğini ve alternatif uygulamaların ne kadar güvenilir olduğunu değerlendireceğiz.
Aşağıdaki tabloda, WhatsApp’ın ve alternatif başka uygulamaların hangi kişisel verileri istediğini görebilirsiniz: Bu tablo uygulamaların kendi yayınladıkları metinlerdeki beyanlar doğrultusunda hazırlanmıştır. Tablodan da anlaşılacağı üzere WhatsApp fotoğraf, video ve ses gibi kullanıcı içeriklerini herhangi bir amaçla istememektedir. Yine tabloda görüldüğü gibi; WhatsApp’a alternatif olarak düşünülen uygulamalardan biri olan ve yerli bir uygulama olan Bip, bütün kullanıcı verilerinden faydalanmaktadır. Aşağıdaki tablodan bu uygulamaların çıkış yeri ve sunduğu özellikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz: Yukarıdaki tablodan WhatsApp ve onun alternatifi olan Telegran, Signal ve Bip gibi uygulamaları genel hatlarıyla tanıyabilirsiniz.

WhatsApp Kişisel Veriler

Telegram Ne Kadar Güvenilir?

WhatsApp’ın yenilenen sürümüyle bırakmaya karar verenlerin çoğunluğu; sosyal medyadan anlaşıldığına göre Telegram’a geçmeye karar verdi. Ancak telegram’da uçtan uça sohbet özelliği sadece gizli sohbetlerde var. Grup mesajlaşmaları başkaları tarafından görülebiliyor. WhatsApp kadar olmasa da zaten geniş bir kitleye sahip olan ve 2013’te Rus programcı Pavel Durov tarafından kurulan Telegram’ın bir özelliği telefon numaranızı sohbet ettiğiniz kişiye belirtmeden sadece kullanıcı adınızla uygulamayı kullanabilmenizdir. Bir başka özelliği ise sizli sohbetlerde ekran görüntüsü alındığı an karşı tarafa bildirim gitmesidir.

Signal Ne Kadar Güvenilir?

Elon Musk’ın tavsiye ettiği mesajlaşma uygulaması olarak tanınan Signal ise yüzde yüz açık kaynaklı bir uygulama olarak dikkat çekiyor. WhatsApp, Facebook tarafından satın alındıktan üç yıl sonra istifa eden Brain Acton’ın kurucu ortağı olduğu Signal, uçtan uca şifreleme yaparak kullanıcılarının yazışmalarını güvence altına aldığını söylüyor. Dikkatinizi Çekebilir: 1,5 Milyar Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Satışa Çıkarıldı
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *