Font Nedir?

Font Nedir?

Font, yazı tipi anlamına gelir. Harflerinin şekilleri, boyu, genişliği gibi özellikleriyle bir bütün olan her yazı tipine font denir. Font, bu özelliklerle meydana gelen yazı tipine verilen isimdir. Örneğin; bazı yazı tiplerinin harfleri tırnaklı ve keskin köşelidir. Böyle bir yazı tipi sert bir izlenim uyandıran karakteristiğe sahiptir.  Bazı yazı tipleri ise tırnaksız ve yuvarlak köşelidir. Bu tür yazı tipleri yani fontlar daha yumuşak bir izlenim oluştururlar.

Font Bulma

Fontlar, günümüzde tasarımdan logolara, gazetelerden reklamlara şu an okuduğunuz bu yazıya kadar her alanda kullanılmaktadır. Eğer sizin de farklı bir fonta ihtiyacınız olursa internette birçok faydalanabileceğiniz sitesi vardır. Hatta Google’ın dahi kendi Google Font Kütüphanesi vardır. DaFont ve 1001Fonts da yazı tipi bulma konusunda yararlanılabilecek sitelerdendir.

Font Yükleme

Yazı fontu yüklemek, Windows İşletim Sistemleri için oldukça kolaydır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beğendiğiniz bir fontu bulup indirdikten sonra bilgisayarınızın denetim masasına girerek oradaki görünüm ve kişiselleştirme seçeneğinden yazı tipleri klasörüne ulaşabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz fontu bu klasöre sürükleyerek bilgisayara yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Font Nedir?

Web Tasarımda Fontun Önemi

Harfler her ne kadar öncelikle yazınsal içerikleri meydana getirmeyi sağlasa da harfleri özgün şekillerle uyarlayan yazı fontları, harflerin görselliğini oluşturduğu için tasarıma dahildir. Dolayısıyla tasarımı yapılan web sitesine uygun bir yazı fontu seçmek büyük bir önem taşımaktadır. Web sitesi tasarımının bütünsel bir ahenk taşıması için yazı fontu seçimine özen göstermek gerekir. Örneğin; yapılan web tasarımı kurumsallık yansıtmaya yönelik bir ciddiyet taşıması gerekiyorsa çok marjinal yazı fontlarından tercih etmemelidir. Bununla beraber tasarımı yapılan web sitesi eğer genç kesime yönelik bir site ise sıra dışı yazı fontlarından seçilebilir.

En Popüler Fontlar

Aşağıda en çok kullanılan yazı tiplerinden bazıları örnek verilmektedir:

Helvetica: Tasarım alanında en sık tercih edilen fontlardan biri olan Helvetica, iri ve zarif şekliyle övülmektedir, bunun yanı sıra harflerin birbirine yakınlığını bazı tasarımcılar tarafından dezavantaj olarak görülmektedir.

Futura: Genellikle kurumsal çalışmalarda tercih edilmektedir. Göz yormayan bir yapıya sahiptir.

Garamond: Dergilerde, kitaplarda ve yazınsal içeriğe dayalı web sitelerinde daha çok görülmektedir. Genellikle uzun metinlerde ihtiyaç duyulur. En çok kullanılan fontlardandır.

Gotham: Kullanım alanı epey geniş olan bu yazı tipi; logo, banner, afiş, katalog gibi pek çok işte kullanılmaktadır. Netliğiyle çok beğenilenler arasındadır.

Roboto: Okunaklı ve sade bir fonttur. Genellikle kartvizit gibi kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında kullanılır.

Times New Roman: Akademik dergilerde en çok görülen, en klasikleşmiş fontlardan biridir.

Poppins: Web sitelerinde en çok tercih edilen bir fonttur. Okunaklı bir yapıya sahiptir.

Dikkatinizi Çekebilir: Psd Nedir?

İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *