SSL Sertifikası Nedir? Neden Önemlidir?

İnternetin insan hayatındaki etkisi devrim niteliğinde olmuştur. Öyle ki günümüzde internet kullanımı hayatın her alanına yayılmış durumda. İnternet yaygınlaştıkça web ortamında veri güvenliği ile alakalı ciddi sorunlar ortaya çıktı. Böylece SSL Sertifikası dediğimiz yazılımın serüveni başlamış oldu. SSL sertifikası

SSL Sertifikası Nedir?

Kısaca SSL sertifikası, web sitelerinin kimliğini doğrulayan ve web sitesi ile SSL teknolojisi barındıran sunucu arasındaki veri iletişiminin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir tür güvenlik yazılımıdır.

SSL’nin Kullanıcılar İçin Önemi

SSL Sertifikası, sitenizde yapılan işlemlerin ve girilen verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. İnternet ortamında pusu atan kötü niyetli kişi ve yazılımların oldukça artmış olduğu düşünülürse SSL kullanan bir sitede gezinmek büyük önem taşıyor. E ticaret sitesi üzerinden satın almak istediğiniz bir ürün için girdiğiniz kredi kartı bilgilerinizin, yine bir sitede kayıt yaptırırken kullandığınız kişisel verilerinizin (TC No, Tel No vs) korunamadığını düşünebiliyor musunuz? En hafif tabiriyle başınız belaya girebilir. Bu yüzden SSL, bu tür verilerin güvenliğini sağlayan oldukça önemli ve gerekli bir protokoldür.

Web Tasarım Açısından SSL Sertifikası’nın Önemi

Bir web sitesi açma niyetiniz varsa SSL Sertifikası edinmeyi ihmal etmeyin. Zira bu, sitenizin güvenli bir site olmasını sağlayacaktır. Kullanıcılarınızın güvenle sitenizde gezinmesini sağlamış olacaksınız. Ayrıca Google’ın SSL güvenlik protokolü barındıran sitelere sıralamada öncelik tanıdığını biliyoruz. Bu bağlamda sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda yarışa 1-0 önde başlamasını istemez misiniz? Tabii ki istersiniz! Konuya başlarken veri güvenliği demiştik. Aslında bu hayatımızdaki yeni kavramlardan biri. Yeni olmasına rağmen hayati önemde bir konu. Zira hükümetler bu konuyu çok ciddiye alıyor. Ara sıra Facebook, Google gibi şirketlere devletler tarafından milyarlarca dolar ceza verildiğini okuyorsunuzdur. Hükümetlerin böyle refleksler göstermesi gayet normal.  Çünkü veri güvenliği demek günümüzde artık kişinin kendi güvenliğini ifade ediyor. Bu yüzden devletler, vatandaşlarına ait muazzam boyutlarda veri yığını barındıran Facebook, Google gibi şirketleri çok dikkatle takip ediyor. En ufak hatalarını bile ağır şekilde cezalandırıyorlar. “Yahu bunu neden anlatıyorsun?” dediğinizi duyar gibiyim. Tahmin edeceğiniz üzere veri güvenliği konusu SSL ile alakalı bir konu. Bunları anlatarak SSL Sertifikası edinmenin önemine değinmeye çalışıyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Theadam olarak bizler, SSL kullanmanın öneminin farkındayız. Bu yüzden web tasarımı yaparken müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin SSL barındırmasına özen gösteriyoruz. Eğer kaliteli, güvenli bir web site sahibi olmak istiyorsanız bunu sağlamak bizim işimiz. Son olarak, SSL kullanın, güvenli kalın!
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *