E-ticaret devlet desteği

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından e-ticarette devlet desteği konusunda bazı açıklamalar yapıldı. Destek için düzenlenen sanal fuar organizasyonuna destek oranının 8 bin dolar ile 100 bin dolar arasında olacağını söyledi.  Koronavirüs döneminde e-ticarete destek verileceğini belirten Ticaret Bakanlığı, firmaların ihracatını sanal ortama taşımaları için büyük bir adım attı.

Bu kapsamda e-ticareti teşvik etmek amacıyla alınan kararları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan duyurdu. Bu duyuruya göre; şirketlerin e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret aktivitelerini, sanal ortamda yapılan fuar katılımlarını ve sanal fuar organizasyonlarını da destek kapsamına alındı.

Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi ile ilgili karar, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Sanal fuar düzenlemesine destek programıyla ilgili kararın detaylarını Ticaret Bakanlığından ve Bakan Pekcan Twitter hesabından paylaşıldı.

Yeni tip koranavirüs (Covid-19)  salgını sebebi ile çalışma tekniklerinde gözle görülür değişikler var. Bu konuya dikkat çeken Pekcan, dijital ortamların önem kazandığı bu günlerde, ihracata yönelik e-ticaret faaliyetlerini teşvik edecek destek programının geliştirildiği açıkladı.

Ticaret Bakanı Pekcan, açıkladığı destek programına göre önemli bazı noktaların üzerinde durdu.

Alınan bu kararla beraber e-ticaret sitelerine yapılan üyelikler, sanal ticaret programları, sanal fuarlara katılımını ve sanal fuar düzenlenmesini destek programına aldığını belirtildi. Bu kapsamda şirketlerimiz e-ihracata özendirmek için e-ticaret sitelerine destek verileceği açıklandı. Bu desteğe göre üyeliklerin giderlerini 2020 yılı içerisinde yüzde 80 ve takip eden yıllar için de yüzde 60 oranında destekleneceğini bildirildi.

Bakan Pekcan, Sanal ticaret programları ve sanal fuar katılımları için iş dünyamız içindeki çatı firmalarının, yaptıkları harcamalar ve sanal fuar organizasyonları için de  yüzde 50 oranında destekleneceğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı olarak yurtdışı pazarına açılma konusunda da destek verileceği açıklandı. Bu konuda şirketlerin e-ticaret dinamiklerine uygun olarak, dijitalleşme sürecinde, en hızlı şekilde gelişmesi ve yurtdışı pazarına açılması için desteklere devam edileceği belirtildi.

Destek programı 8 bin dolar ile 100 bin dolar’a kadar değişiklik gösteriyor

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Resmi Gazete’de konuyla ilgili bildiri yayımlandı. Bildiride Türkiye’de ticari faaliyetlerinde bulunan firmaların, pazara giriş ve pazarlamaya dönük faaliyetlerin giderlerinin, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanması amaçlanmaktadır.

Firmalar bu destekten üç yıl yararlanabilecek

Kararnamede belirtilen şartları haiz ve Bakanlık tarafından onaylanan e-ticaret sitelerine e-ticaret sitesi başına yıllık 8 bin liraya kadar destek sağlanacaktır. Şirketler yapılan bu destekten en fazla 3 yıl, e-ticaret sitesi başına en fazla 2 yıl yararlanabilecektir. Söz konusu e-ticarette devlet desteği, bu yıl için yüzde 80 olarak belirlenmiştir.

Bakanlık koordinasyonunda, iş birliği ile düzenlenen sanal ticaret programları faaliyetleri ile ilgili giderler yüzde 50 ve program başına  50 bin dolara kadar destek sağlanacaktır.

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görünen ve uluslararası niteliğe haiz olan sanal fuarlara ziyaretçilerin katılmalarını sağlamak amaçlandı. Bu amaç için iş birliği kuruluşları tarafından sanal fuarlara katılım organizasyonları düzenlendi. Bu organizasyonlarda genelgede bildirilen giderlerin yüzde 50 oranı ve program başına 50 bin dolara kadar destek sağlanacaktır.

Bununla beraber, genelgede belirtilen giderlerin yüzde 50 oranına ve program faaliyetleri başına 100 bin dolara kadar destek verileceği açıklanmıştır.

Sizin de e-ticaret fikriniz varsa artık daha fazla geç kalmayın. İletişime geçip hemen teklif alın.

 
İlgili Yazılar