Web Tasarım Yaparken Renkler Nasıl Seçilmelidir?

Web tasarım yaparken renkler ile alakalı olarak öncelikle şunu söylemeliyiz ki web tasarımda “muhakkak kullanılması veya kullanılmaması gereken renkler” denebilecek temel renkler yoktur.

Renk seçiminde web sitesinin amacına bakılmalıdır:

Kurumların kurumsal renkleriyle ve hizmetleriyle dengeli renklerle sade ve ulaşılabilir bir tasarım yapılmalıdır. Bu sayede web sitesi güven verecektir. Peki web tasarım yaparken renkler ne söyler? ● Beyaz: Bir web sitesi için muazzam bir arkaplan renginin olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz; güvenlilik, ferahlık ve sadakatlilik hissini verir. Kurumsal olan bir çok firmanın web sitesinin arkaplan renginin beyaz olduğunu siz de fark etmişsinizdir. ● Kırmızı: Enerji yoğunluğu en fazla olan renktir. İnsanlara heyecan, aksiyon ve tutku hissini verir. Bu rengi genel olarak kendine güvenen gıda devlerinin web sitelerinde görmek muhtemeldir. Buna en iyi örnek Coca-Cola’nın web sitesi gösterilebilir. ● Siyah: Asillik ve ağırlık odaklı içeriklerin olduğu siteleri tasarlarken kullanılan en favori renktir. Siyah; adrenalin, heyecan ve yüksek atraksiyon hissini verir. ● Mavi: Web tasarımda beyazdan sonra ikinci en çok kullanılan renk olduğunu söyleyebiliriz. Mavi; bağlılık, güven ve huzurlu bir his verir. Kararlılık, dürüstlük ve vefa ile bağlantısı olduğu da düşünülmektedir. Hijyeni ve sağlığı çoğu zaman anımsattığı ve temsil ettiği için genellikle hastanelerde ve tıp sektöründe görme olasılığınız çok fazladır.

Wb tasarım yaparken renk seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

● Bir web sitesinde iki veya üçten fazla temel renk kullanmayın; yani sitenizi gök kuşağına çevirmeyin. Seçtiğiniz renkler, marka ve kurumsal değerinizle alakalı olsun. Kurumsal web sitelerini incelediğinizde bu söylediğimize hak vereceksiniz. Sadelik her zaman iyidir. ● İstisnalar dışında her sayfada aynı arkaplanı kullanın. Örneğin ana sayfanızın arkaplanı beyaz iken, iletişim sayfanızın arkaplanı sarı renk olursa bu tutarsız ve amatörce bir izlenim oluşturur. ● En azından arkaplan rengi olarak uzak durulması gereken bazı renkler vardır. Mor, parlak turuncu, parlak kırmızı gibi renkler zemin rengi olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bu renkler kullanıcıların web sitesindeki yazıları okurken zorluk çekmesine ve rahatsız olmasına neden olacaktır. ● Kurumsallaşmak adına bir logonuz varsa web siteniz de bu logonun rengine uyumlu renklerle tasarlanmalıdır. ● Ana sayfadaki ahenge ve kullanıcıyı yormamasına dikkat edin. Her şeyi birden göstermek isterken, kullanıcı sitenize girdiği an kaçabilir. Burada sizlere sunulan bilgileri yararlı bulduysanız sizler için hazırlamış olduğumuz SEO, Web Tasarım, Web Yazılım gibi konularda daha fazla içeriğe buradan ulaşabilirsiniz. Dikkatinizi Çekebilir: Profesyonel Web Tasarım Firmaları
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *