Web Tasarım Yaparken Renkler Nasıl Seçilmelidir?

19 Ağustos 2019 0 Yorum

Web tasarım yaparken renkler ile alakalı şunu söylemeliyiz ki kullanılmaması gereken renkler diyebileceğimiz temel renkler yoktur.

Renk seçiminde, web sitesinin amacına bakılmalıdır:

Kurumların kurumsal renkleriyle ve hizmetleriyle dengeli renklerle sade ve ulaşılabilir bir tasarım yapılmalıdır. Bu sayede web sitesi güven verecektir Peki Web Tasarım Yaparken Renkler Ne Söyler?

● Beyaz: Bir web sitesi için muazzam bir arkaplan renginin olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz; güvenlilik, ferahlık ve sadakatlilik hissini verir. Kurumsal olan bir çok firmanın web sitesinin arkaplanın beyaz olduğunu sizde farketmişssinizdir.

● Kırmızı: Enerji yoğunluğu en fazla olan renktir. İnsanlara heyecan, aksiyon ve tutku hissini verir. Bu rengi genel olarak kendine güvenen gıda devlerinin web sitelerinde görmek muhtemeldir. Buna en iyi örnek Coca-Cola’nın web sitesi gösterilebilir.

● Siyah: Gösterinin başrolü asillik ve ağırlık odaklı yazıların olduğu siteleri tasarlarken kullanılan en favori renktir. Siyah; adrenalin, heyecan ve yüksek atraksiyon hissini verir.

● Mavi: Web tasarımda beyazdan sonra ikinci en çok kullanılan renk olduğunu söyleyebiliriz. Mavi; bağlılık, güven ve huzurlu bir his verir. Kararlılık, dürüstlük ve vefa ile bağlantısı olduğu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.
Hijyeni ve sağlığı çoğu zaman anımsattığı ve temsil ettiği için genellikle hastanelerde ve tıp sektöründe görme olasılığınız çok fazladır.

● Bunlardan başka olarak özellikle uzak durulması gereken renkler ise; mor, parlak turuncu, parlak kırmızı gibi renkler zemin rengi olarak kullanılmamalıdır. Çünkü şüphesiz kullanıcıların rahatsız olmasına neden olacaktır.

Diğer notları ise şöyle sıralayabiliriz;

● Bir web sitesinde iki ve ya üç’ten fazla temel renk kullanmayın yani sitenizi gökkuşağına çevirmeyin. Kurumsal web sitelerini incelediğinizde bu söylediğimize hak vereceksiniz.Sadelik her zaman iyidir.

● İstisnalar dışında her sayfada aynı arkaplanı kullanın. Anasayfanızda arkaplanı beyaz, iletişim sayfası arkaplanınız sarı biraz amatörce değil mi?

● Kurumsallaşmak adına bir renginiz, logonuz varsa web siteniz de bu renklerle uyumlu olarak tasarlanmalıdır.

● Anasayfadaki uyuma ve kullanıcıyı yormamasına dikkat edin. Herşeyi birden göstermek isterken, kullanıcı sitenize girdiği an kaçmasını istemezsiniz değil mi?

Burada sizlere sunulan bilgileri yararlı bulduysanız genel olarak sizin için hazırlamış olduğumuz SEO,WEB TASARIM,WEB YAZILIM gibi çok daha fazla içeriğe buradan ulaşabilirsiniz