Web Tasarım Firması

Web Tasarım Firması
Her türlü işin dijital alandan yürütüldüğü bir çağda işini büyütmek isteyen bütün firmalar, internette de varlık göstermeyi ihmal etmiyor. İnsanların bulundukları yerden ortak kullanabildikleri internet ağı, kitlelere ulaşabilmek için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle ticari bir iş yürüten ve kazançlarının yükselmesi müşteri kitlesinin artmasına bağlı olan firmalar; internette kendilerini ziyaret edecek potansiyel müşterilerini kaçırmamak için bir web sitesi sahibi olmayı önemsiyor. Bir web sitesine sahip olmak isteyen firmaların ise bu işi yaptırmak için bir web tasarım firmasından hizmet almaları gerekiyor. Eğer siz de bir firma sahibi olarak internette olmanın avantajlarından geri kalmak istemiyorsanız güvenilir bir web tasarım firması ile iş birliği yapmalısınız.

Web Tasarım Firması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Web tasarım şirketi seçerken dikkate alabileceğiniz özellikler hakkında daha önce bir makale paylaşmıştık. Ancak bu makaledeki ölçütlerin çoğunu web tasarım firmasının iş sürecinde gösterdiği yaklaşımlar ve yetkinlikler üzerine belirlemiştik. Tabii ki bu ölçütlerin birçoğu hakkında hizmet alacağınız firma ile işbirliğine başlamadan fikir edinmeniz pek mümkün olmayabiliyor. Bu makalemizde ise bir web tasarım firması ile çalışmaya karar vermeden önce o web tasarım firması hakkında fikirler edinebileceğiniz ölçütleri açıklayacağız.

Bir Web Tasarım Firmasının Kurumsallığını Yansıtan Ölçütler

Diyelim ki firmanız için bir web sitesi yaptırmak amacıyla google arama motorunu açıp “web tasarım” veya “web tasarım firması” şeklinde kelime öbeklerini arattınız. Önünüze çıkan web tasarım firmalarına ait siteleri açıp kontrol ediyorsunuz. İşte bu makalemizde açıklayacağımız ölçütler, daha bir web tasarım şirketinin web sitesini gezerken o web tasarım şirketinin kurumsallığı hakkında fikir sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır.

Web Tasarım

Referanslarımız

Sektörlerindeki varlığı belli bir süre devam eden hemen hemen bütün web tasarım firmalarının web sitesinde “Referanslarımız” diye bir bölüm vardır. Bu bölümde web tasarım firmasının daha önce kendisinden hizmet almış olan başka firmalar için yaptığı web tasarımlar bulunmaktadır. Web tasarım firmaları bu tasarımları daha önceki tecrübelerini size kanıtlamak üzere sergilerler. Siz de bu tasarımları kontrol ederek o tasarımları yapmış olan web tasarım firmasının size uygun bir web sitesi yapıp yapamayacağına karar verebilirsiniz.

Referansların Arasında Kendi Sektörünüze Uygun Bir Tasarım Var mı?

Referanslarda sunulan tasarımlar aranızda sizin sektörünüze uyan bir tasarım olup olmadığına, yani sitesini gezdiğiniz web tasarım firmasının daha önce sizinle aynı sektörde bulunan bir firma için web site tasarlayıp tasarlamadığına bakabilirsiniz. Böylelikle nasıl web siteler tasarladığını kontrol ettiğiniz web tasarım şirketinin sizin için de bir web sitesi tasarlayıp tasarlayamayacağına karar verebilirsiniz.

Referanslardaki Tasarımlar Sektörü ve Kurumsallığı Yansıtma Konusunda Ne Kadar Başarılı?

Referanslarda sizinle aynı sektörde bulunan bir firma için yapılmış bir tasarımla karşılaşsanız bile bu tasarımın sektörel uyumu ve kurumsallığı ne kadar yansıtabildiğini sorgulamanız da karar verme sürecinize fayda sağlayabilir. Referanslardan sektörünüzde bulunan bir firma için yapılmış tasarıma girdiğinizde tasarımda kullanılan renklere, yazı fontuna, ikonlara bakabilirsiniz. Bu ögelerin bütünlüğü firmanın sektörüne uygun olup olmadığı önemlidir. Bunlarla beraber tasarımın kullanıcı deneyimine göre düzenlenip düzenlenmediğini, site içinde gezinmenin kolay olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İçerikler

Sitesini gezindiğiniz web tasarım firmasının kurumsallığına dair bir çıkarım yapabilmek için site içindeki içerikleri kontrol etmenizde fayda var. Gerek yazınsal gerek görsel içeriklerin nitelikli olup olmadığına ve birbirleriyle uyumlu olup olmadığına bakabilirsiniz. İçeriklerin nitelikli olup olmadığını değerlendirirken aşağıdaki sorular üzerinden ilerleyebilirsiniz.

İçerikler Yeterli Bilgi Barındırıyor mu?

İçeriklerde web tasarım sektörüyle alakalı yeterli bilgi bulunuyor mu? Sitesinde bulunduğunuz web tasarım şirketi, işiyle alakalı yeterli bilgi ve deneyime sahip mi veya bilgi ve deneyimini içeriklerine aktarabilmiş mi? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar karar verme sürecinizi kolaylaştırabilir.

İçerikler Özgün Mü?

Web tasarım firmasının web sitesindeki içeriklerin özgün olup olmadığını kontrol etmek, o web tasarım firmasının işini ne kadar ciddiye aldığına dair bir fikir verebilir. Maalesef google bir içeriğin özgün olup olmadığını anlayabilecek bir uygulama sunmamaktadır. Ancak siz içerilerdeki tutarlılığı gözeterek değerlendirme yapabilirsiniz.

İçeriklerde İmla Yanlışı Ne Sıklıkta Yer Alıyor?

İçeriklerde imla yanlışının az olması, web tasarım firmasında bilakis bu işle görevli bir eleman bulunduğuna işaret eder. Bu da firmanın kurumsallığını gösterir. İmla yanlışlarıyla beraber bir yazıyı genel olarak nitelikli yapan unsurları da arayabilirsiniz. Mesela gezindiğiniz site içindeki bir yazıya göz atarken bazı soruları ölçüt olarak tutabilirsiniz. Mesela yazıları; belli bir kompozisyona sahip mi yoksa gelişi güzel mi yazılmış, gerçekten konu hakkında bir çözüme ulaşmaya çalışıyor mu yoksa sırf konuyla arama motorlarında yer kapmak için mi yazılmış gibi soruları göz önünde bulundurarak okuyabilirsiniz.

SEO

Gezindiğiniz web tasarım sitesini değerlendirirken onun SEO konusundaki başarısını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, arama motorunun üst sıralarda görünmesini sağlayan çalışmalar bütünüdür. Bu yüzden bu konudaki başarıyı değerlendirmek için elbette ilk dikkat etmeniz gereken şey göz atmakta olduğunuz web siteyi arama motorunun kaçıncı sırasında bulduğunuzdur.

Fiyatlandırma

Yukarıdaki ölçütlerde başarı gösteren bazı web tasarım firmaları verdiği hizmetlerin fiyatlarını yüksek tutabilmektedir. Kurumlaşmış firmanın çalışanlarına ödeyeceği maaşın çıkması için gerekli bir şey olabilen bu durum bazen size yanıltabilir. Bu konuda fiyatların yüksek olması, sizde kalite algısı oluşturmamalıdır. Yani bir şeyin fiyatının yüksek olması onun illaki iyi olduğu anlamına gelmez. Eğer web tasarım fiyatlandırmaları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz “web tasarım fiyatları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer uygun fiyata nitelikli web tasarım hizmeti almak istiyorsanız bizden teklif alabilirsiniz; yıllardır başarıyla sonuçlandırdığımız hizmetler arasına sizi de dahil etmekten onur duyarız.
İlgili Yazılar