İnternet Sitesi Kurma

İnternet Sitesi Kurma
Çağımızda işlerin dijital bir ortama taşınması doğrultusunda şahıslar ve firmalar internet sitesi kurma gerekliliğini daha da farkındalık kazanmaya başlıyor. İnternet sitesi sahibi olmak ulaşılabilirliği arttırarak kazancı yükselttiği gibi firmaları fiziksel şartlardan kurtararak maliyeti düşürüyor. Üstelik markalaşma yolunda en büyük dijital pazarlama yönteminin internet sitesi açmak olduğunu düşündüğümüzde web sitesi sahibi olmanın önemi daha öne çıkıyor. Bu yüzden “internet sitesi nasıl kurulur“, “internet sitesi nasıl açılır” gibi soruların cevabını kısa ve öz bir şekilde vermek üzere bu yazıyı hazırladık.

İnternet Sitesi Nedir?

İnternet sitesi, genel olarak çok kapsamlı bir tanıma açık olsa da kısa ve açıklayıcı bir tanımla “bir işletme ya da kişinin dijital ortamdaki yüzü veya vitrinidir” denilebilir. Şirketlere getirilen web sitesi açma zorunluluğu, belli ölçeğin üzerindeki sermaye şirketlerinin daha şeffaf bir yapıya ulaşmasını sağlıyor. Oluşturulan bu zorunluluğun yanı sıra internet siteleri sayesinde artık her işletme satışa sunduğu ürün veya hizmeti daha geniş kitlelere ulaştırabiliyor. Böylelikle her firmalar yalnızca ticari olarak büyümek ve gelişmekle kalmayıp markalaşma ve değer kazanma konusunda da kendisine büyük katkılar sağlamış oluyor. İnternet Sitesi Kurmanın Avantajları İnternet sitesine sahip olarak sağlayabileceğiniz en temel faydalar genel olarak şu maddelerle söylenebilir:
 • Gerek şahıslar gerek firmalar için etkili ve önemli bir pazarlama aracıdır.
 • Ürün ve ürün tanıtımları dijital bir yüz üzerinden global ölçekte ulaşılabilirliğe sahip olur. 
 • Dijital bir çağda kurumsal bir kimlik sahibi olmanın en büyük rolünü oynamaktadır.
 • Daha az maliyetle daha fazla kazanç elde etmenizi sağlar.

İnternet Sitesi

İnternet Sitesi Kurma İşlemi İçin Atılması Gereken Adımlar

İnternet sitesi oluşturmak sadece bir kurulum işlemi değildir. İnternet sitesinden maksimum verimi elde edebilmek için iyi bir web tasarım işlemi gerçekleştirmek gerekir. Bu işlem için ise web tasarım programları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu programlar hakkında bilgi edinmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Aşağıda ise bir web tasarım hizmeti alırken takip etmeniz gereken yolları aktaracağız:
 • Öncelikle iyi bir web tasarım ajansı bulun. Dilerseniz bu ajans biz olabiliriz.
 • Sektörünüze ve kurumsal kimliğinize en uygun tasarımın gerçekleştirilmesi için sektörünüz ve markanız hakkında bilgiler verin.
 • Amaca uygun bir tasarım için internet sitesi sahibi olarak sağlamak istediğiniz hedefleri ajansınıza net ifadeler ile bildirin.
 • Sahip olabileceğiniz web sitenizden en yüksek verimi alabilmeniz için hedef kitlenizi belirtin.
 • Firmanıza ve ürünlerinize ait mevcut görselleriniz varsa paylaşın; yok ise sizin için uygun görselleri oluşturabiliriz.
 • Elinizde sitenizde olmasını istediğiniz içerikler var ise paylaşın; yok ise içerik oluşturma işlemi için daha fazla bilgilendirme yapabilirsiniz.
 • Eğer sahip olmak istediğiniz sitede ürün satışı yapmayı amaçlıyorsanız sitenizin ürün arama, filtreleme, listeleme, sepete ekleme özellikleri barınan ve ödeme modüllerine sahip bir e-ticaret sitesi olmasını talep edin.
 • İnternet siteniz üzerinde gerektiği zaman ürün veya içerik ekleme-çıkarma gibi işlemleri yapabilmeniz için yönetici panelinizin kolay bir kullanışa sahip olmasını isteyin.

İnternet Sitesi Nasıl kurulur?

İnternet sitesi kurma sürecindeki aşamalar:
 1. Alan adı almak: Alan adı web sitenizin ulaşılabilir olması için gereken bağlantıdır. Web siteniz alan adı sitenizin kendine özel linkidir. Örn: mehmetadam.com şu an bulunduğunuz ve bu içeriği okuduğunuz web sitesinin alan adıdır.
 2. Hosting almak: Bu işlem web sitesi sayfalarınızın barınacağı sunucuyu sağlamak için gereklidir.
 3. Tema seçimi ve düzenlemesi: Bu işlem sektörünüze uygun bir tasarım için doğru taslak oluşturmaktır.
 4. Tasarım: Sitenizin şık ve kullanışlı bir ara yüze sahip olması için yapılan çalışmaları içerir.
 5. Sayfaları hazırlamak: Ana sayfa, hizmetler, blog, iletişim gibi sayfalar kendilerine özel formlarla hazırlanır.
 6. Mobil uyumluluğu sağlamak: Site görünümünün bütün cihazlara uygun olarak ölçeklenebilirlik kazanması içindir.
 7. SSL sertifikası edinmek: Sitenizin güvenli olarak yayınlanması için gereken aşamadır.
 8. Arama motorlarına kayıt: Sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü için önemlidir.
 9. Siteyi yayınlamak: Sitenin internet ortamına böylelikle dahil olur.
 10. Yönetici panelinin teslimi: Siteyi yönetmek için gerekli olan panel şifresiyle birlikte site sahibine teslim edilir.
Yukarıdaki maddeler en temel aşamalardır. Bir siteyi hazırlamak istenilen özelliklere ve sayfalara göre çok daha fazla emek gerektirebilmektedir.

İnternet Sitesi Kurma

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

İnternet sitesi kurma maliyeti, müşterinin türlü talepleri doğrultusunda değişebilmektedir. Fiyat, müşterinin internet sitesinde olmasını talep ettiği özelliklere göre belirlenmektedir. Özgünlük, sayfa sayısı, işlevsellik, kullanılan hosting, alan adı uzantısı, SEO hizmeti, mobil uyumluluk gibi özellikler tasarlanacak internet sitesi maliyetini etkileyebilmektedir. Ancak ortalama bir fiyat söylemek gerekirse 3000 ₺ – 7000₺ fiyat aralıklarında iyi bir web sitesi sahibi olabileceğinizi söyleyebiliriz. İnternet sitesi fiyatlandırma kriterleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız web tasarım fiyatları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için hizmetlerimiz sayfasını ziyaret edebilir; sorularınızı yöneltmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Dikkatinizi Çekebilir: Web Tasarım Fiyatları  
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *