Backlink ve Sıralama İlişkisi Hakkında

Backlink ve sıralama ilişkisine değinmeden önce, backlink hakkında kısa bir tanım yapalım: backlinkler, sanal ortamda yer alan ve farklı bir noktada yer alıp site veya içeriğinize yönlendirilen linkler anlanlıma gelir.  Dış linkler olarak da bilinirler ve SEO performansı konusunda ciddi bir etken teşkil ederler. Eğer siteniz dış kaynaklı sitelerden linkler alıyorsa Google, bu durumu bir güven aracı olarak algılıyor ve bu arama motoru sonuç sıralamanız için olumlu bir durum teşkil ediyor.

Backlinklerin Sıralama İçin Önemi

Öncelikle Google’ın backlinklere çok önem verdiğini biliyoruz.  Çünkü bunu bizzat Google açıklamıştır. Google’a göre backlinkler, google sonuç sıralaması için en önemli etkenlerden biridir. Backlinkler, sitenizin Google tarafından güvenilir site olarak algılanması için önemli bir görev üstlenir. Dolayısıyla backlinkler sayesinde arama motoru sonuç sırlamasındaki konumunuz olumlu bir şekilde değişebiliyor.

Backlink Konusunda Google’ın Kriterleri

Google için backlinkler, geldikleri kaynak ne kadar güvenilirse o kadar değerli oluyorlar. Bu demek oluyor ki size ait site, Google için önemli ve güvenli olan sitelerden backlinkler alıyorsa arama motoru sıralaması için ‘artı puan’lar kazanmış oluyorsunuz.
Backlink ve sıralama ilişkisi
Güvenli ve kaliteli backlinkler SEO performansınızı arttırır
Hatta denebilir ki otorite sahibi birkaç siteden alınan dış linkler, düşük kaliteli yıkık sayfa ve sitelerden gelen yüzlerce backlinkten daha değerlidir. Takdir edersiniz ki alanında öne çıkan bir site demek güvenilir, kaliteli ve verimli site anlamına geliyor. Ayrıca Google, bir site sayfasının üst kısımlarındaki linkleri her zaman diğerlerinden daha değerli olarak görür. Geçerliliğini yitirmeyen, eskimeyen konu ve bilgiler barındıran içeriklerden gelen linkler, günlük haber ve kısa bilgi odaklı içeriklerden gelen linklere göre daha değerlidir. Eski, sektöründe belli bir ağırlığı olan sitelerden alınan dış linkler, yeni faaliyete geçmiş birkaç aylık veya yıllık sitelerden alınan linklere göre Backlink ve sıralama ilişkisi açısından daha değerlidir. Düşük kaliteli web sitelerden gelen backlinklerin ise sıralama konusunda size bir artısı olmaz. Eğer bu düşük kaliteli siteler Google için legal olmayan, uygunsuz yöntemlere başvuruyorsa bu sitelerden gelen backlinkler sizin sitenizin sıralamasını olumsuz bile etkileyebilir. Google için çapa metinleri sitenizin değerini değiştirebilir. Sitenizin Anasayfa yahut hakkında sayfalarına link geliyorsa çapa metninde firma, site ya da marka adınızı kullanın. Bunun dışındaki linkler açıklayıcı çapa metinleri barındırmalıdır. Tanımlama ile verilen ve ana sayfaya eklenmiş olan linklerin spam olarak algılanabileceğini unutmayın.
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *