Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım için duyarlı, uyumlu kelimelerini kullanabiliriz. Son zamanların en çok tercih edilen ve bilinen tasarım şeklidir. 2010 senesinde hayatımıza giren bu tasarım şekli yüksek çözünürlüklü cihazların çoğalması ile mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalar da çoğalmıştır. Bu dönemde birçok web sitesi tasarımcıları ve geliştiricileri Responsive Web tasarımı, mobil uygulamalara nazaran daha az maliyetli olması nedeni ile önermekte ve tercih etmektedir. Örnek verecek olursak, theadam.com.tr adresini mobil cihazlarımızdan ziyaret edebilmek için m.theadam.com.tr adında yeni bir site oluşturma zorunluluğu varken, Responsive (Uyumlu) Tasarım da böyle bir zorunluluk yoktur. Buna ek olarak theadam.com.tr için ayrı bir Android ve iOS uygulamalarına da gerek yoktur.

Responsive (Duyarlı) Tasarım Ne İşe Yarar?

Responsive(Duyarlı) Tasarım, mobil cihazlar ve tablet bilgisayarlardan web sitelerine girildiğinde, belirli kodlamalar kullanılarak site içerisinde bulunan resimlerin, videoların, formların ve yazıların ekrana tam sığmasını sağlayan tasarım olarak da adlandırabiliriz.  Reponsive tasarım yapılırken genellikle tablet, mobil ve masaüstü olarak 3 farklı cihaz boyutu ve çözünürlüğü hesaba katılarak tasarlanabilir. Responsive(Duyarlı)  Tasarıma uyumlu bir şekilde oluşturulan web siteleri, ux açısından kullanılabilirlik arttığı için çoğu kullanıcıların memnuniyetini kazanmıştır. Web siteleri yapılırken, her çözünürlük için ayarlama Css kodlamalarının düzenlenmesiyle yapılabildiği gibi framework ve bootstrap gibi kütüphaneler kullanılarak da kodlamalar yapılabilir. Bütün bunların sonunda sitenizi, kullanıcılarınıza kendinizi daha iyi tanıtmış olacak ve büyük bir kolaylık sağlamış olacaksınız. Responsive (Uyumlu) Tasarım ile hazırlanan Web siteleri; çözünürlüğü yüksek dizüstü bilgisayarlar ve masa üstü bilgisayarlarda görüldüğü gibi, tabletler, telefonlar ve buna benzer mobil cihazlarda bile okunaklı bir şekilde görülmesini sağlayacak ve Web sitelerine giren kişilerin daha fazla site içerisinde  dolaşmasın katkı sağlayacaktır. Ancak hazırlanan site Responsive (Uyumlu) Tasarım ile hazırlanmayan Web sitelerine girildiğinde, siteye giriş yapan kişiler Web sitesini görüntülemekte ve gezmekte zorluk çekerler. Bunun sebebi okumak istedikleri yerin çok küçük gözükmesi ve devamlı zoom yaparak gezinti yapmalarından kaynaklanır. Aynı zamanda site içerisindeki menüler mobil uyumlu olmadığı için, menü içerisinde dolaşmak ve gitmek istenilen menüye ulaşmak oldukça zor olacaktır.

Responsive Tasarım Kullanıcılarına Nasıl Konfor Sağlar?

Öncelikle Responsive Tasarım bütün ekran çözünürlüğünde uyumludur. Bu tasarım ile hazırlanan Web Siteleri; Web sitenize giren kullanıcılarının site içerisinde dolaşırken okumak istediği yazıları zorlanmadan okumalarını ve görmek istedikleri fotoğrafları çaba sarfetmeden kolaylıkla görmesini sağlar. Aradığını çok kolay bir şekilde kullanıcılarına sunan sitelerde sörf yapmak kullanıcılar için büyük zevktir. Responsive (Uyumlu) Tasarım ile Web sitenizi hazırlamak, site sahibi için gurur verici  kullanıcılar için ise zevk haline dönüşecektir. Responsive tasarıma uygun çalışmalarımızı incelemek için referanslarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Responsive (Uyumlu) Tasarımın dezavantajı var mıdır?

Responsive Tasarımın standart tasarımlara göre daha avantajlı olduğu gibi gözükse de dezavantajları da mevcuttur. Bu dezavantajları en en önemlisi standart tasarımlar ile  yapılan bazı tasarımların Responsive (Uyumlu) Tasarıma göre uyarlanamamasıdır. İkinci neden ise Responsive Tasarım Web sitelerinin görüntüleri  standart tasarım Web sitelerine göre daha basit olmasıdır.

Responsive (Uyumlu ) Web Siteleri Nasıl Hazırlanır?

Bu yazılım ve tasarım bilgilerine sahip olmak, Web sitelerini oluştururken bu bilgileri birbirine uyumlu olarak harmanlamak, site hazırlığı bittikten sonra iş için en üst performansı sağlayacaktır. İlk etapta Web sitelerinin uygulamalarını yapan kişiler için ekstra iş yükü getirmesi gibi bir dezavantaj gözükse bile, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların farklı cihazlar ile farklı çözünürlüklerde daha sağlıklı görünebilmesi için Responsive (Uyumlu) Tasarım ile sitemizi hazırlamış olmak daha sağlıklı ve kullanışlı olacaktır.

Responsive (Uyumlu) Tasarımın Günümüzdeki Kullanımı

Arama motorları Responsive Web sitelerini çok ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bir sitenin arama motorlarında kendi alan adı ve m.alanadı.com gibi farklı subdomain altında mobil versiyonu farklı domain altında yayınlamak yerine, tek URL ile sitenin Responsive yapılması daha kullanışlı olur. Önceden mobil cihazlardan yapılan aramalarda arama motorları sitelerin mobil uyumluluğuna dikkat etmeden sonuçları sıralıyordu ancak mobil cihazlardan o sitelerden hemen çıkıldığı gözlemlendiği için artık arama motorları responsive tasarıma dikkat etmektedir. Web site ziyaretleri dünya genelinde %25 seviyelerine kadar çıkmış ve çok kısa sürede daha da artacağı öngörülmüştür. Bu nedenle Responsive özelliği taşıyan Web siteleri daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Dikkatinizi Çekebilir:  Güzellik Merkezi/Salonu Web Tasarım  
İlgili Yazılar