SEO Performansı İyileştirme İncelikleri

SEO performansı iyileştirme yolları üzerinde bir adım atmak istiyorsanız öncelikle şu adımları takip etmelisiniz.Sahip olduğunuz sayfalar arama motoru sonuç sayfasında istediğiniz konumlarda yer almıyor mu? Ciddi anlamda güzel konumlara gelip iyi trafik almak istiyor musunuz? Bunu her daim beraber yapabiliriz. SEO uzun vadeli bir oyundur. Sağlam bir yol iyi bir strateji, sabır ve istekli olmak sizi doğrudan sonuca yönlendirecektir. Öncelikle bu oyunu kurallarına göre oynamalısınız. Kuralları Google belirliyor. Google arama motorunun belirlediği bu kurallara hakim olup aksiyon alırsanız başarısız olma ihtimaliniz oldukça düşük. Sizler için SEO performansı iyileştirmenize yardımcı olacak taktikler paylaşacağım.

Trafik Potansiyeli Olan Sayfalarınızın Hızını Yapılandırın

Bu konu çok dikkatli olunması gereken ince önemli ve hassas olmamız gereken bir konu. Çok yakın bir zaman içerisinde almış olduğum olumlu geri dönüşü sizinle paylaşmak istiyorum . En önemli sayfalarım arasında olan SEO eğitimi sayfamın hız performansını iyileştirip çok ciddi bir performans artışı yaşadım. 18,65 saniye de açılan bu sayfamı 1,90 saniyeye kadar düşürüp serp sonuçlarında çok iyi konumlara getirdiğimi söyleyebilirim. Sayfa hızını iyileştirmek için bazı ipuçları;
  • Tarayıcı önbellekleme yapmalısınız.
  • Görsel boyutlarını düşürmelisiniz.
  • Eğer Gravatar kullanıyorsanız görsellerini önbelleklemelisiniz.
  • JS ve CSS kaynaklarını sıkıştırmalısınız.

SEO Performansı İyileştirme İçin Mevcut İçeriklerinizi Güncel Tutun

Ne zaman bir içerik güncellemeye kalksam kısa süre içerisinde meyvesini alıyorum. SEO ile ilgili sayfamda yer alan içeriği kapsamlı olarak ele aldım ve güncelledim. Google çok zaman geçmeden SEO ile ilgili sayfamı birincilikle ödüllendirdi. 10. sırada olan bu sayfamı güncellememin ardından 15 gün geçmeden bu sonucu almam çok beni de oldukça şaşırtmıştı. İçerikleri yenilerken kullanıcı arama niyetini iyi anlamalı, içeriğiniz de kullanıcının arayacağı kelimelere göre düzenlemeler sağlamalısınız. Bu durumu manipüle edecek her türlü çalışmadan kaçınmalısınız. Güncelleme yaparken özellikle Ahrefs, SemRush ve Search Console araçlarında yer alan anahtar kelime performans ya da kelime araştırma bölümlerini kullanabilirsiniz.

Dahili Bağlantı Kullanım Oranını Artırın

Dahili bağlantılar stratejik olarak kullanıldığında, sayfalarınızın performansını artırmaya yardımcı olabilir. Sayfalarınızı dahili bağlantılarla desteklemeniz Google arama motorunun çok hoşuna gidecektir. Fakat dikkat etmeniz gereken bir konu var. Eğer dahili olarak verdiğiniz bağlantılar kullanıcıların işine yarayacak türden değilse bağlantı verdiğiniz sayfalar ödüllendirilmeyecektir.. Dahili bağlantıları ortalama konumu 4 ve üzeri olan kelimelerin yönlendiği sayfalara vermelisiniz. Bağlantı verirken anahtar kelimelere değik yine TO’ya odaklanmalısınız.

SEO Performansı İyileştirme Sitenize Gelen Kırık Bağlantıları Düzeltin

Tarafınıza almış olduğunuz bir bağlantı var ve siz bu bağlantının geldiği sayfayı siteden kaldırdınız. Hemen ilgili sayfayı daha iyi bir biçimde oluşturmalısınız ya da ilgili URL’li benzer bir sayfaya yönlendirmelisiniz. Gerçekten kaliteli bağlantılara sahip sayfaları kaldırma kararı alıyorsanız bunu bir kez daha düşünmenizi öneririm. Kaldıracaksınız bile kesinlikle URL yönlendirme işlemini gerçekleştirmenizi öneririm. Dikkatinizi Çekebilir: Uygulamanız Gereken SEO Önerileri    
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *