E-ticaret yapan firmalara büyük destek

29 Mayıs 2020

Covid-19 süresini ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sanal fuar organizasyonuna destek oranının 8 bin dolar ile 100 bin dolar arasında olacağını söyledi.  Ticaret Bakanlığı, firmaların ihracatını sanal ortama taşımaları için büyük bir adım attı. Bu kapsamda e-ticareti teşvik etmek amacıyla alınan kararları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, şirketlerin e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret aktivitelerini, sanal ortamda yapılan fuar katılımlarını ve sanal fuar organizasyonlarını da destek kapsamına aldığını duyurdu.

Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi ile ilgili karar, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Sanal fuar düzenlemesine destek programıyla ilgili kararın detaylarını Ticaret Bakanlığından ve Bakan Pekcan Twitter hesabından paylaşıldı.

Yeni tip koranavirüs (Covid-19)  salgını sebebi ile çalışma tekniklerinde gözle görülür değişik olduğuna dikkat çeken Pekcan, dijital ortamların önem kazandığı bu günlerde, ihracata yönelik e-ticaret faaliyetlerini teşvik edecek destek programının geliştirildiği açıkladı.

Ticaret Bakanı Pekcan, açıkladığı destek programına göre önemli bazı noktaların üzerinde durdu.

Alınan bu kararla beraber e-ticaret sitelerine yapılan üyelikler, sanal ticaret programları, sanal fuarlara katılımını ve sanal fuar düzenlenmesini destek programına aldığını belirtildi. Bu kapsamda şirketlerimiz e-ihracata özendirmek için e-ticaret sitelerine yapılan üyeliklerin giderlerini 2020 yılı içerisinde yüzde 80 ve takip eden yıllar için de yüzde 60 oranında destekleneceğini bildirildi. Bakan Pekcan, Sanal ticaret programları ve sanal fuar katılımları için iş dünyamız içindeki çatı firmalarının, yaptıkları harcamalar ve sanal fuar organizasyonları için de  yüzde 50 oranında destekleneceğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı olarak, şirketlerimizin e-ticaret dinamiklerine uygun bir şekilde, dijitalleşme sürecinde, firmalarımızın en hızlı şekilde gelişmesi ve yurtdışı pazarına açılması için desteklerimize devam edeceğiz.

Destek programı 8 bin dolar ile 100 bin dolar’a kadar değişiklik gösteriyor

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Resmi Gazete’de yayımlanan bildiride, Türkiye’de ticari faaliyetlerinde bulunan firmaların, pazara giriş ve pazarlamaya dönük Faaliyetlerin giderlerinin, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanması amaçlanmaktadır.

Firmalar bu destekten üç yıl yararlanabilecek

Şirketlerin, yayınlanan kararnamede belirtilen şartları haiz ve Bakanlık tarafından onaylanan e-ticaret sitelerine yapılan üyelik harcamalarının, yüzde 60 oranını ve e-ticaret sitesi başına yıllık 8 bin liraya kadar destek sağlanacaktır. Şirketler yapılan bu destekten en fazla 3 yıl, e-ticaret sitesi başına en fazla 2 yıl yararlanabilecektir. Söz konusu destek bu yıl için yüzde 80 olarak belirlenmiştir.

Bakanlık koordinasyonunda, iş birliği ile düzenlenen sanal ticaret programları faaliyetleri ile ilgili giderler yüzde 50 ve program başına  50 bin dolara kadar destek sağlanacaktır.

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görünen ve uluslararası niteliğe haiz olan sanal fuarlara ziyaretçilerin katılmalarını sağlamak üzere iş birliği kuruluşları tarafından düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarında, genelgede bildirilen giderlerin yüzde 50 oranı ve program başına 50 bin dolara kadar destek sağlanacaktır.

Bundan ayrı olarak, iş birliği yapılan kuruluşlar tarafından düzenlenen sanal fuarlara katılım genelgesinde belirtilen giderlerin yüzde 50 oranına ve program faaliyetleri başına 100 bin dolara kadar destek verileceği açıklanmıştır.

Sizin de e-ticaret fikriniz varsa artık daha fazla geç kalmayın. İletişime geçip hemen teklif alın.