Web Tasarım Nedir?

Öncelikle tasarım kelimesinden yola çıkarsak tasarlama eyleminin isim hali olan bu kelimenin belli bir estetik zevkini gerektirdiğini anlayabiliriz. Bu yüzden tasarım sadece bir iş değildir, bir iş olmakla beraber aynı zamanda bir sanattır. Yapılmakta olan bir web sitesinin görünür yüzünü oluşturma işi de web tasarımı gerektirir. Yapılan web sitesinin web tasarım aşaması tamamlandıktan sonra, kullanıcılar bir web tarayıcısı üzerinden web sitesine erişebilirler. Bir web sitesinin kullanıcıları karşılayan, yani kullanıcıların yüz yüze geldiği görünür kısmının web tasarım ile oluşturulduğunu söyledik. İşte bu yüzden tasarımın bir sanat olması gerektiği gerçeği burada da devreye giriyor. Web tasarım, bir web sitesinin görünür yüzünü oluşturduğuna göre bunun üzerinde estetik bir zevkle, estetik bir hassasiyetle çalışmak gerekir. Kullanıcının siteye girdiğin karşılaştığı görüntünün, yani tasarımın etkileyici olması gerekir. Tasarım web sitesinin ait olduğu kurum veya kişiliği yansıtabiliyor olmalıdır. Üstelik tasarım, sadece görsellik ve etkileyicilik sağlamaz. Aynı zamanda web sitesinin kullanılabilir fonksiyonları da onun üzerinden yapıldığı için, kullanıcılar açısından kolay anlaşılabilir, kullanıcıyı yönlendiren karışık olmayan açık ve net bir tasarım yapmak da önemlidir. İyi bir web tasarımının nasıl olması gerektiğini daha iyi anlamak için web tasarımı oluşturan unsurlara değinmek gerekir.

Web Tasarımı Oluşturan Ögeler

Tasırım kelimenin kendisinden de anlaşılacağı üzere bir tasarlama işi olduğu için, aynı zamanda sanattır da. Dolayısıyla bu işten çıkacak ürünlerde birbirlerine nispetle, özgünlük ve tarzdan kaynaklanan değişiklikler olması doğaldır. Ancak yine de bu işin uygulanma sürecinde belli başlı aşamalardan ve kullanılan unsurlardan bahsedebiliriz. Düzen: Yukarıda tasarımın web sitesinin görsel yönünü oluşturmasının yanı sıra web sitedeki kullanılabilir fonskiyonların da tasarım üzerinden yapıldığını ve bu yüzden tasarımdaki düzeninin kullanıcıyı yönlendirici netlikte olması gerektiğini söylemiştik. Kullanıcılar aradıkları içeriğe ve içeriğin bulunduğu sekmeye kolayca ulaşabilmelidir. Dengeli, tutarlı ve bütünlüğü olan bir tasarım meydana getirilmelidir. Renk: Tasarımdan soyutlanamayacak bir unsur da renklerdir. Siyah ve beyaz dahi bir renktir. Tasarımı yaparken kullanıcıya çekici gelecek renkleri seçmeye özen gösterilmesi gerektiği gibi, seçilen renkler webi sitesinin ait olduğu kurumun, markanın veya kişiliğin tarzını ifade edebilecek nitelikte olmalıdır. Grafikler: Bir web sayfasında grafik kullanılacaksa grafik web sayfasının içeriğiyle uyumlu olmalıdır. Grafik hem kullanıcı tarafından kolay anlaşılabilir olması için sıkışık bir yapıda olmamalıdır, hem de sayfanın açılış hızını kötü yönde etkilemeyecek bir boyutta olmalıdır. Fontlar: Bir web tasarımında kullanılan yazı tipi de metin türünden içeriklerin yazı üzerinden okunduğu için önem taşır. Yazı tipini seçerken zevk önemli olduğu gibi, bu yazı tipinin web tarayıcılarında kolay okunabilir olması için web-güvenli yazı tipleri arasından seçilmesi de önemlidir. İçerik: İçerikler arama motorları için optimize edilmesi açısından uygun uzunlukta olup alakalı anahtar kelimelerle ve alakalı görsellerle desteklemelidir. Görsellerle uyumlu özgün bir içerik kullanıcının daha fazla sitede durmasını sağlar.

Kullanıcı Dostu bir Web Tasarım:

– Sitedeki sekmelerin menü ve diğer nagivasyon araçlarının tasarımı, kullanıcının siteye göz gezdirirken nasıl bir hareket gösterildiğine dikkat edilerek oluşturulmalıdır. – Kullanıcılar ulaşmak istedikleri içeriğe kolayca ulaşabilmelidir. Bununla beraber içerikler görselle desteklenmesi gerektiği gibi, bu konuda video ve ses türü içeriklerden da faydalanılabilir. – Web sitesi farklı tarayıcıları üzerinden açıldığında sorunsuz bir şekilde çalışabilir olmalıdır. Bu da kullanıcı memnuniyeti açısından önemlidir. – Tasarımda kullanıcıların yorumlarla katılım gösterebilecekleri bir alan olmalıdır.
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *