Görsel SEO: Görselleri Optimize Etmek İçin Önemli İpuçları

Görsel SEO optimize etmek yapılan araştırma ve yüzdelere göre bazı insanların görsel öğrenme becerileri diğer insanlara nazaran çok daha farklıdır. Aynı şekilde bazı insanların işitmeye dayalı öğrenme şekilleri çok daha iyidir.Bu iki tarz insanın tek ortak özelliği şudur öğrenme için sabırsız olmaktır. Bu anlattığımız durumu şuna dayatacağım sitelerin anında yüklenmesini bekleriz ve sorularımıza bir an önce yanıt bulmak isteriz.Arama motorları siteler hep en üst seviye hızda olmalı bizler için bunun için sitemizin hız kısmına biraz daha fazla önem sağlamamızın sebebi budur. Çoğu durumda görseller bir sitenin yüklenme süresini etkileyen bir numaralı etken durumundadır. Hepimiz yüksek kaliteli görüntülerin pozitif kullanıcı deneyimine katkı sağladığını biliriz. Ancak öncelikli olarak bilmemiz gereken birkaç önemli veri vardır. 2016 yılında Google tarafından yürütülen bir araştırma bol resimli web sayfalarının daha az resim içeren web sayfalarına göre daha düşük dönüşüm oranlarına sahip olduğunu ortaya koymuştur.Bu noktada da görsel SEO optimize etme kısmı devreye giriyor Google’ın sürekli geliştirilen PageSpeed Insights aracının son hali görüntü sunumu konusunda insanların kafasını karıştırabilmektedir. Google’ın beklentilerini karşılayabilmek için hangi tarayıcının kullanılacağı bile büyük bir açmazdır. Birçok kişi hala sitelerinde görselleri sıkıştırmak ve görsel sunmak için eski teknolojileri kullanmaktadır. Kullanıcı deneyiminizi korurken daha hızlı sayfa hızları elde etmek için görselleri optimize etmenize yardımcı olacak bazı pragmatik ipuçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Görselleri Doğru Ve Yerinde Kullanın

Minimalist tasarım genellile daha yüksek performans sağladığı için iyi bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunur. Daha dinamik bir web sayfasına sahip olmak istiyorsak onu biraz daha tasarım odaklı tutmak zorundayız.Tasarımımız her daim cazip olmalı.Fotoğrafçı olmayabilirsiniz ama sizin içeriğinize uygun ve aynı zamanda kullanıcılara hitap edebilecek görseller araştırıp elde edebileceğiniz kısımlar mevcuttur
  • Etkileşimli ögeler için CSS3 kullanabilirsiniz.
  • Basit logo ve tasarımlar için ölçeklenebilir vektör grafikleri kullanabilirsiniz.
  • Büyük hacimli GIF’ler yerine gömülü videolar kullanabilirsiniz.
Aslında doğrusunu söylemek gerekirse vektör görüntüler daha yüksek çözünürlüğe sahip cihazlarda bu sahip olduğu çözünürlüğü koruma eğilimindelerdir. Ek olarak, yüklenmesini istediğiniz kaynakların ilk yüklemede engellenmediğinden emin olmak için JavaScript engellemeyi kontrol etmelisiniz. Her ne kadar bunlar karmaşık gibi gözükse bile WordPress’te size bu konuda yardımcı olabilecek çeşitli araçlar vardır. Örneğin, WP Rocket ve W3 Total Cache, HTML’den WordPress ögelerine kadar içerik dağıtım ağında yer alan neredeyse her kaynağı önbelleğe alır ve küçültür. Ek olarak, WP Rocket ve W3 Total Cache “async” ve “erteleme” ile gibi özelliklerle JavaScript engellemesi söz konusu olmadan ve görsellerden kurtulmak zorunda kalmadan sayfa yüklemelerini iyileştirmede size yardımcı olabilecektir.

Görsel Sıkıştırmayı Otomatikleştirmelisiniz

Görselleri sitenizin hızını iyileştirmek adına optimize etmenin en iyi yollarından birisi boyutlarını küçültmektir ve bir diğeri ise onları sıkıştırmaktır.Görsel sıkıştırma elinizin altında doğru araçlar olduğu sürece inanılmaz kolaydır. WordPress kullanıyorsanız eğer Imagify veya ShortPixel eklentilerini yükleyebilir ve tüm resimlerinizi tek bir tıklamayla toplu olarak sıkıştırabilirsiniz.Kitaplığınıza eklemiş olduğunuz tüm resimler bu araç kullanılarak sıkıştırılabilirler.Bu eklenti JPG’leri ve PNG’leri hız artışı sağlamak için agresif bir ayarlama ile sıkıştırabilirsiniz Ayrıca eklentiler sizin sitenizi yavaşlaşttığı hakkında düşüncelere sahipseniz daha farklı bir içerik yönetim sistemi kullanarak görselleri belirli klasörler içerisinde sınıflandırıp sıkıştırabilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız görselleri farklı aygıtlar için yeniden boyutlandırmak için WordPress’in esnek tasarımında yer alan “srcset” özelliğini kullanma yoluna gidebilirsiniz. Sıkıştırma yaparken aklınızda tutmanız gereken en önemli durum kayıplı sıkıştırma yaparken görsel kalitesinden ödün verebilecek olmanızdır. Daha büyük ölçekli sıkıştırmalarda kayıplı sıkıştırma, daha büyük bit derinliğini ortadan kaldıracak ve belirgin şekilde azaltılmış dosya çözünürlüğü sunacaktır.

Görsel SEO Optimize Ederken Yeni Nesil Formatlarda Sunmalısınız

Her zaman dosya formatınıza bağlı olarak kayıplı veya kayıpsız sıkıştırma kullanmanız gerekmektedir.Genelde JEPG (kayıplı) PNG(kayıpsız) olmak üzere iki resim formatını kullanırız. Ama istediğimiz şey özellikle hızlı yüklemeler elde etmekse mobil cihazlar içinde en boy oranını korumak için yeni görsel formatları önerilmeye ve aynı zamanda yayılmaya başlamıştır.JPEG 2000, JPEG XR ve WebP dahil olmak üzere bir dizi yeni biçim arasından seçim yapabilirsiniz. Bu formatların ikisi de Google Chrome ve Firefox dahil olmak üzere çoğu tarayıcı tarafından desteklenmemektedir. Bu, ne olursa olsun bir geri dönüş olarak JPEG veya PNG formatına sahip olmanız anlamına gelir. Sonuç olarak ise görselleri yeni nesil formatlarla kullanıcılara sunma kısmı sınırlı tarayıcı desteği dikkate alındığında çokta fazla çekici değildir.Ama sitede ki görsellerinize daha yüksek sıkıştırma oranı ve mobil cihazlarda daha küçük dosya boyutları sağlamak istiyorsanız WebP formatına dönüştürebilirsiniz. WebP formatı sayfa hızında belirgin bir fark yaratacaktır.

Görsel SEO Optimize Kısmında Sonuç olarak

Mobil üzerinde sayfa hızını kontrol etmek oldukça zordur. Özellikle görsel ağırlıklı sitelerde bu çok daha karmaşık bir hal alır. Esnek site tasarımı ve diğer eklentiler gerçekten büyük hacimli dosya boyutlarını hesaba katamaz ve siteniz yoğun kaynak kullanımına devam eder. Sıkıştırma işlemini otomatikleştirme yoluna giderek, dosyaları ve görselleri daha stratejik bir şekilde yeniden boyutlandırarak sayfa yükleme hızını önemli ölçüde artırmayı başarabilirsiniz. Uygulanabilir SEO önerileri olarak size vereceğim tavsiyeler buraya kadar.Sizlere daha yararlı olabilecek içerikleri her gün güncel olarak üretmekteyim eğer SEO ile ilgili herhangi bir şüphe veya aklınıza takılan bir kısım olursa buradan SEO hakkında ki en yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dikkatinizi Çekebilir: Uygulamanız Gereken SEO Önerileri
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *