Güçlü SEO Performansı İçin En İyi 10 Araç

Google, arama motoru algoritmaları üzerinde düzenli olarak güncellemeler yaparak kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefler. Fakat bu güncellemeler, Güçlü SEO performansı hedefleyen siteler için bazen kötü birer sürpriz olabiliyor. Mesela uzun bir süredir üzerinde çalıştığınız bir SEO stratejisi hazırlıyorsunuzdur. Bu SEO stratejisini siteniz için uygulamaya koyacakken Google ‘hobaaa’ diye bir güncelleme yayınlayarak planlarınızı sekteye uğratabilir. Çünkü sizin hazırladığınız SEO stratejisi önceki algoritma sürümüne göre hazırlanmıştı. Yeni yayınlanan güncelleme ile köklü değişiklikler yapılmış olabilir. Yeni güncelleme ile uyumsuz bir SEO stratejisi artık çok da işe yaramayacaktır. Böyle bir durumda yeni yapılan algoritma güncellemesi ile uyumlu bir SEO çalışması yapmalısınız. İşte tam bu noktada imdadınıza aşağıda sıralayacağımız SEO araçları yetişecektir. Bu araçları kullanarak doğru hamlelerle hızlı bir şekilde siteniz için güçlü SEO performansı yakalayabilirsiniz.  Hemen araçlarımızın ilkine geçelim:

1) SEO Overview Tool

Bu araç ile kısa bir sürede elde edebileceğiniz detaylı bir raporla sitenize ait verileri ve performans bilgilerini hızlıca gözden geçirebilirsiniz. Bu araçtaki görsel denetim özelliğinden faydalanmanız elzemdir. Bu sayede sitenize koyduğunuz görsellerin SEO için uyumlu hale getirilip getirilmediğini kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz olan bu aracın genel amacı site analizi yapmaktır.

2) Screaming Frog SEO Spider

Bu aracın amacı SEO ile ilgili uzun sürebilen işlemleri hızlı ve basit  hale getirmektir. Bu araç için, pazarlama yapan sağlayıcıların en büyük yardımcılarından biridir diyebiliriz. Sitenizi tarayarak sitedeki SEO sorunlarını hızlı bir şekilde belirleyebilen Screaming Frog SEO Spider aracı, ücretsiz bir araçtır.
Güçlü SEO performası
SEO araçları size daha kaliteli ve pratik çözümler sunar

3) Google Search Console

Güçlü SEO performansı için kastedilen büyük oranda Google arama motorundaki görünürlük ve sıralamanın yüksek olması durumudur. Yani SEO çalışması yaparken amacınız aynı zamanda Google’ın gözüne girmektir. J Google Search Console aracı, aslında sitenizin Google’ın gözünden nasıl göründüğünü size gösterir. Bu açıdan Google Search Console büyük önem arz etmekte. Bu araçta yer alan ‘Google Gibi Getir’ seçeneği ile sayfalarınızın hızlı bir şekilde indekslenmesini, Google bot gözünden sitenizi görme ve sitenizde yaptığınız bir güncellemeden sonra sitenizin durumunu hızlı bir şekilde tarayabilirsiniz. Güçlü SEO performansı için Google Search Console dâhilinde bulunan bir diğer önemli özellik ise PageSpeed Insights aracıdır. Bu araç ile sitenizin masaüstü ve mobil platformlardaki hızını ölçebilirsiniz. Unutmayın, mobil kullanıcılar masaüstü kullanıcılardan daha fazla. Bu yüzden mobil platformdaki site hızınızı ihmal etmek istemezsiniz. Google Search Console aracında sitenizle ilgili oldukça detaylı verilere erişerek derinlemesine müdahalelerde bulunabilirsiniz. Ücretsiz olan bu araç, SEO performansınız için önemli yararlar sağlıyor.

4) Ahrefs

Sitenizin link, anahtar kelime ve sıralama profili ile ilgili bilgiler elde edebileceğiniz Ahrefs, son derece gelişmiş bir yardımcı SEO aracıdır. Bu araçta bulunan Site Explorer seçeneği, sitenizdeki sayfaların performansını test etmenizi sağlar. Ahrefs dâhilindeki Keywords Explorer aracı ise belirlediğiniz bir anahtar kelime için en yüksek tıklanma oranı ve aranma hacmine yönelik değerleri gösterir. Yine Ahrefs’teki diğer bir dâhili araç ise Content Explorer. Bu araç ile belirli anahtar kelimelerle ilgili iyi performans gösteren sayfaları bulabilir ve bu sayfaların taktikleri ile ilgili bilgiler elde ederek kendi sayfaları iyileştirme yoluna gidebilirsiniz.

5) WooRank

Bu SEO aracının temel amacı da site analizi yaparak çözüm önerileri sunmaktır. Diğerlerinden farklı olarak bu araçta site analizi ile ilgili kapsamı geniş bir rapor hazırlayabiliyorsunuz. Bu rapor 8 adet alt başlıktan oluşur. Bu başlıklar altında kapsamlı analizler ışığında sitenizi iyileştirebilirsiniz.

6) Check My Links

Ücretsiz olan bu aracın temel amacı link optimizasyonudur. Linklerin SEO performansı için önemi malum. Fakat linkler de kendi içlerinde kaliteli-kalitesiz, faydalı-faydasız diye ayrılabiliyor. Check My Links aracı ile sitenizde yer alan dâhili ve harici linklerin hangilerinin işe yarayıp yaramadığını tespit edebilirsiniz.

7) BuzzStream

Bu araç, sitenize link veren adresleri tespit ve takip edebilmenizi sağlıyor.  Google sıralaması için linkler elde etmek kolay bir iş değildir. BuzzStream aracı bu işi sizin için kolay bir hale getirir. Bu araç sayesinde iş yaptığınız sektörde erişmeniz gereken noktaları tespit etmeniz ve bu adreslerin sosyal medya ile etkileşimleri konusunda ipuçları da elde etmeniz mümkün hale geliyor.

8) SemRush

Sitenizin ihtiyacı olan hemen her türlü hizmeti bu araç vasıtasıyla yerine getirebilirsiniz. Araç tamamıyla ücretsiz değil fakat ücretsiz bir sürümü mevcut. SemRushun ücretsiz sürümüne üye olarak siteniz için anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz.

9) SEO Audit Tool

Ücretsiz olan bu aracın temel odak noktası da site analizidir. Sitenizdeki tüm SEO hatalarını bu araç ile tespit ederek SEO çalışmalarında emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sitenizin URL adresini girmektir. Sitenizi tarayan araç, daha sonra size farklı konularda 3 rapor sunacaktır. Bu raporlar şu şekildedir:
  1. Technical Issues: Bu raporla alan adınızla ilgili normalleştirme ve site haritaları gibi hataları tespit edebilirsiniz.
  2. Content Issues: Anahtar kelime ve meta açıklamalarla ilgili hataları tespit etmenizi sağlar.
  3. External Links Analysis: Bu rapor ise dışarıdan gelen linklerin kaliteleri ve sayılarıyla ilgili veriler sunar.

10) Moz

Bu aracın ücretli üyeliği, sitenizin trafiği için gerekli olan tüm hizmet ve iyileştirmeleri sunuyor. Moz SEO Aracının dâhili bir özelliğinden bahsetmek gerekirse; Moz içinde bulunan Crawl Test aracı ile sitenizdeki binlerce URL’yi aynı anda analiz etme şansına sahip olursunuz. Araç içinde yaptığınız analizlerin raporlarını daha sonra e posta ile almanız da mümkün. Bu yazımızda güçlü SEO performansı için işinizi oldukça kolay hale getirecek ücretli-ücretsiz birçok araçtan bahsetmeye çalıştık. Sadece bir araca bağlı kalmayın. Birkaç araçtan yardım almanız her zaman daha avantajlı olacaktır. Bu araçlar sayesinde sitenizi çok daha iyi tanıyacak ve sitenizin yaşadığı sorunlara hızlı reaksiyonlar gösterebileceksiniz. Umarım yazdığım bu yazı sayesinde siteniz için iyi sonuçlar alabileceğiniz çalışmalar yapabilirsiniz. Esen kalın.
İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *